14.1 C
Priština
More

  7 këshilla indiane për t’ju mbajtur të rinj dhe të shëndetshëm

  spot_imgspot_img

  Në ditët e sotme, ka shumë mënyra për t’u kujdesur për bukurinë dhe shëndetin tuaj, por njerëzit indianë përpiqen të gjejnë burimin kryesor të të gjithëve, e ku përfshihen edhe problemet e tretjes, pasi problemet me stomakun mund të çojnë në shumë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë problemet e lëkurës dhe të plakjes së shpejtë.

  Ne përmblodhëm 7 këshilla indiane që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të rinj për më gjatë dhe ta ruani shëndetin tuaj më mirë.

  Shmangni konsumin e tepërt të ujit menjëherë pas ngrënies

  Ayurveda indiane sugjeron të mos pini ujë pak para dhe menjëherë pas vaktit të ushqimit. Kur pini ujë menjëherë para se të hani, mund t’i holloni lëngjet e stomakut që janë përgjegjëse për tretjen. Dhe nëse pini ujë menjëherë pas vaktit tuaj, mund të ndikojë drejtpërdrejt në gjendjen e ushqimit në stomak; dhe nëse tretja nuk është e mirë, mund të rezultojë në cilësi të keqe të lëkurës dhe madje edhe në obezitet. Specialistët thonë se duhet pak kohë dhe rekomandojnë një kohë 30-minutëshe para dhe pas vakteve tuaja.

  6 shije që duhen përfshirë në një dietë

  Njerëzit indianë rekomandojnë një vakt të ekuilibruar që përbëhet nga të gjashtë shijet, duke përfshirë të ëmbël, të kripur, të thartë, të hidhur, të athët dhe astringent. Kjo mund ta përmirësojë imunitetin tuaj.

  Konsumoni çdo ditë një lugë ghee

  Toksinat janë shkaku i alergjive. Indianët sugjerojnë të konsumoni ghee që neutralizon shumicën e toksinave. Kështu që shtoni një lugë ghee në vaktin tuaj. Ghee nuk përmban të njëjtat nivele të proteinave të qumështit si gjalpi, kështu që njerëzit që nuk i tolerojnë produktet e qumështit mund ta provojnë këtë produkt.

  Konsumoni xhenxhefil, qimnon dhe piper të zi për të luftuar alergjitë

  Erëzat ngrohëse përmirësojnë tretjen, sipas Ayurveda. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në eliminimin e alergjive duke përmirësuar sistemin tuaj imunitar. Ju mund të shtoni xhenxhefil në çaj dhe ta pini çdo ditë për të mbështetur efektin.

  Shmangni ushqimin e ftohtë

  Mjekët indianë rekomandojnë shmangien e ushqimeve të ndenjura, të ftohta dhe të përpunuara. Ato janë shumë më të vështira për t’u tretur dhe mund të çojnë në formimin e toksinave.

  Shmangni konsumin e gjizës gjatë natës

  Njerëzit me aciditet, refluks acidi ose dispepsi rekomandohet ta shmangin kosin ose gjizën gjatë natës. Arsyeja është se mund të shkaktojë kapsllëk kur sistemi është gati për të fjetur. Është shumë mirë ta hani atë gjatë ditës.

  Zgjohuni 2 orë para lindjes së diellit

  Mënyra më e thjeshtë për të bërë një jetë të shëndetshme, sipas mjekëve indianë, është të organizoni rutinën e duhur të përditshme. Ai përfshin zgjimin 2 orë para lindjes së diellit. Gjithashtu, duhet të hani në kohën e duhur dhe të flini në kohë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...