-1.2 C
Priština
-2.8 C
Zürich
More

  6 hapa për të hequr qafe zakonet e këqija

  spot_imgspot_img

  Zakonet e këqija janë në forma të ndryshme dhe mund të jenë të bezdishme për njerëzit rreth teje.

  Shëndrro zakonet e këqija në të mira duke ndjekur këto hapa:

  1. Identifiko zakonin. Prano që ke një problem,ky është hapi i pare që duhet të ndërmerrni.

  2. Përfshij miqtë,familjen dhe kolegët. Tregoju atyre për planet tua që ke për të ndërruar zakonin e keq dhe kërkoju mbështetje dhe mirëkuptim.

  3. Hulumto më shumë. Mund të jetë që ka ndonjë shpjegim nga psikologët për problemin tënd.Përshembull,kafshimi i thonjëve është shenjë e vetë-vlerësimit të ultë.Pra,në mënyrë që ju të trajtoni mire problemin e zakonit tuaj,ju duhet që fillimisht të merreni me problemin tuaj të brendshëm.

  4. Fokuso vëmendjen tënde. Kur e ndjeni nxitjen,shpërqendroni veten.Përtyp çamçakëz,shiko TV ose merruni me telefonin tuaj,por hiqeni mendjen nga zakoni.

  5. Shpërble vetën tënde. Caktoni veprime specifike kundër zakonit tuaj,dhe shpërble veten kur t’i arrini ato.

  6. Këmbëngul. Është vështirë që të heqni një zakon të keq që e keni pasur për vite dhe nuk do të ja arrini menjëherë qëllimit tuaj.Prandaj,insisto dhe pranoji pengesat si pjesë të proçesit.

  Nga: Mirjeta Hamdiu

  Foto: simpleremedies

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...