14 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  5 mënyrat e gabuara të hidratimit

  spot_imgspot_img

  Konsumi i mjaftueshëm i lëngjeve duket shumë e thjeshtë. Duhet vetëm të pini shumë ujë. Kjo padyshim që do të ndihmojë sigurtë, por nëqoftëse bëni gabime gjatë hidratimit të trupit tuaj? Ndryshoni gabimet përgjatë hidratimit.

  1. Pini ujë gjatë ushtrimeve, dhe jo para tyre

  Edhepse konsumoni lëngje në palestër, në mes të ushtrimeve, mund të keni kokëdhembje. Duhet të konsumoni të paktën një gotë ujë gjysmë ore para ushtrimeve – këshillon Larisa Didio, trajnuese nga New York-u.

  1. Insistoni të pini tetë gota në ditë

  Mjekët rekomandojnë 12 gota ujë në ditë, edhepse hidratimi i trupit varet apo ndryshon nga individi në individ. Sasia e saktë e ujit që juve ju nevoitet varet nga pesha dhe gjatësia juaj. Nëse gjatë ditës keni konsumuar mjaftueshëm pemë dhe perime, ndoshta nuk ju nevoitet edhe aq sasi e e konsumit të ujit.

  1. Shmangni pijet si kafenë dhe çajin

  Gjithkush mendon se kafeja dhe çaji kanë efekt dehidratues si pasojë e kofeinës. Kjo është një gënjeshtër! – thekson nutricionistja nga New York-u, Lisa Cashman.

  1. Nuk hidratoni shpesh

  Nëse jeni të etur, hidratohuni. Pini ujë. Nuk ekziston kohë e caktuar për të konsumuar lëngje. Pini sa më shumë të jetë e mundur!

  1. E zëvendësoni nevojën e ujit me ushqim

  Pini ujë para se të hani diçka. Kjo është për çdo rast, që mos të ngatërroni këto dy nevoja, para se të hani pa nevojë një pjatë të tërë. Mbani një gotë me ujë pranë shtratit, nëqoftëse gjatë natës ndjeni nevojën për të konsumuar lëngje./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...