10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  5 mënyra për të eliminuar dhjamin në shpinë

  spot_imgspot_img

  Trashësia në zonën e sytjenave apo gungat e bezdisshme në fundshpinë nuk janë edhe aq të këndshme për sryin e femrës. Por, ju mund të ndiheni të sigurta me lëkurën tuaj me vetëm pak përpjekje shtesë. Sigurisht, që shënjestra për të djegur dhjamin në pjesë të caktuara të trupit nuk funksionon, por këto këshilla të shëndetshme do t’ju ndihmojnë të merrni më shpejtë rezultatet që dëshironi!

  Bëni ushtrimet kardio

  Nëse jeni serioz për t’i dhënë fund dhjamit në shpinë, duhet të filloni me ushtrime kardio sa më shpejtë të jetë e mundur. Duhet të kryeni seanca 60 minutëshe, për 5 herë në javë.

  Fokusohuni në tonifikim

  Bëni lëvizje që do të “gdhendin” shpinën tuaj si dhe format trupore për të vënë në pah muskujt e forte që shtrihen aty. Ushtrimet për përmirësimin e drejpeshimit gjithashtu mund të bëjnë mrekullira! Ushtrimet 5 minutëshe të shpinës si dhe ushtrimet për balancimin e trupit janë të shkëlqyera dhe ia vlen të provohen!

  Praktikoni Yoga

  Trajnimi cilësor i ushtrimeve si dhe kardio janë të rëndësishme, por gjithashtu edhe yoga mund t’ju ndihmojë të hiqni dhjamin në shpinë. Rutina e pompimit apo rrahjes së duhur të zemrës është gjithçka që ju nevoitet!

  Hani shëndetshëm

  Zgjedhja e ushqimeve cilësore dhe të shëndetshme si dhe gatimi i recetave të pastra janë esenciale në luftimin tuaj kundër krijimit të gungave apo dhjamit në shpinë. Zgjedhni ushqime të shëndetshme për djegien e yndyrnave në mëngjes, drake dhe darkë, madje edhe ushqimet e shpejta (snacks) mund të mbështesin qëllimet tuaja.

  Bleni rroba të madhësisë suaj

  Kjo në të vërtetë nuk do të heqë qafe dhjamin në shpinë, por me siguri do të ju ndihmojë të ndiheni më rehatshëm në lëkurën tuaj. Nëse shqetësoheni për fryerjet apo gungat në shpinë si rezultat i dhjamit apo trashësisë, atëherë thjeshtë është koha të bleni rroba për një madhësi më shumë, të xhinseve apo sytjenave tuaja. Këto do t’ju ndihmojnë të mos ju theksohen tepër format trupore si dhe të përqëndroheni në rehatinë e rrobave./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...