20.7 C
Priština
More

  5 gjëra që po ju dëmtojnë flokët gjatë dushit

  spot_imgspot_img

  E dini që mund të jeni duke i dëmtuar flokët „me duart tuaja“?! Mund të jeni duke bërë trajtime nga më të ndryshmet, apo duke përdorur super produkte, por gabimet më të mëdha i bëni gjatë dushit. Për çfarë e kemi fjalën?

  1. Nuk po përdor një qese për flokët

  Kur futeni për të bërë dush, patjetër që doni të lani edhe flokët, por duke përdorur shampon sa herë lani trupin ka shumë gjasa që skalpi juaj të thahet dhe acarohet. Duke vendosur një qese posaçerisht për flokët do t’ju ndihmojë t’i mbani flokët e thata ndërkohë që lani trupin.

  2. Uji i dushit është i nxehtë

  Asgjë s’krahasohet me një dush relaksues, por nëse e kaloni masën me ujin e nxehtë, mund të jeni duke rrezikuar majat e flokëve. Njesoj siç ndodh me tharësen apo pjastrën edhe uji i nxehtë më shumë seç duhet mund t’i bëjë flokët të duken pa jetë.

  3. Nuk i ke krehur flokët para dushit

  Nëse nuk doni t’ju ngatërrohen flokët pas dushit, bëni mirë t’i krihni para.

  4. I lani flokët sa herë bëni dush

  Nëse doni flokë të shëndetshëm dhe voluminozë atëherë bëni mirë të mos i lani sa herë bëni dush. E dimë që ndiheni më të pastër kur laheni komplet, por larja e shpeshtë e tyre s’bën gjë tjetër veçse i dëmton. Lërini kohë yndyrës natyrale, i bën mirë flokëve.

  5. Nuk i shpëlani siç duhet

  Eshtë mirë ta shtoni trysninë e ujit kur vjen puna tek shplarja. Nëse aksidentalisht lini shampo apo maskë në flokë, përveçse krehja s’do të jetë ajo që prisni, skalpi do t’ju acarohet duke shkaktuar pore të hapura. Sigurohuni të shpenzoni 1 ose 2 minuta duke shpëlarë flokët në temperaturë mesatare.

  Burimi: Bright Side

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...