-4.8 C
Priština
3.1 C
Zürich
More

  5 arsyet pse është mirë mos të depiloheni (ndonjëherë) tek “bikini” zona

  spot_imgspot_img

  Depilimi për shumë femra është pjesë e kujdesit të përditshëm mirëpo gjatë muajve me acar koncentrohemi më tepër në mënyrat e tjera të trajtimit të lëkurës dhe trupit sikurse janë kremat që e hidratojnë lëkurën të cilën e thanë dimri.

  Të shmangeni nga depilimi i zonës së bikinive në këtë periudhë nuk është e pazakontë, ndërsa ne ju sjellim 5 arsye pse duhet bërë një gjë e tillë.

  Qimet e turpshme ulin fërkimin

  Qimet e turpshme ndodhen aty me arsye pasiqë kanë funksionin e tyre i cili është të shërbejnë si barrierë për fërkimin. Kjo përfshin fërkimin e trupit me rrobat mirëpo edhe fërkimin gjatë seksit.

  Qimet e turpshme mbrojnë nga bakteriet

  Prerjet dhe çarjet që mund të shfaqen pas rrojes apo mënyrave tjera të eliminimit të qimeve, në kombinim me ngrohtësinë dhe lagështinë e zonës gjenitale, mund të sjellin infeksione. Qimet shërbejnë si barrierë edhe për bakteret dhe e mirëmbajnë sasinë e nevojshme të bakterieve.

  Nuk do keni problemin e qimeve që rriten përbrenda

  Qimet që rriten përbrenda lëkurës shpesh vijnë si pasojë e rrojes apo depilimit me dyll. Në vendin e qimeve të rritura përbrenda mund të paraqitet si puçërr e vogël nga e cila qimja mund të hiqet vetëm me shtypje apo me ndihmën e pincetës.

  Bikini zona është më e vështira për depilim

  Nëse dëshironi që të eliminoni thelbësisht qimet e zonës intime, duhet të pastroni edhe zonën e brendshme të kofshëve, gjithashtu duhet të keni kujdes edhe në lëkurën e hollë e cila mund të lëndohet lehtësisht.

  Do të kurseni të holla

  Depilimi më i rrallë do të thotë më pak të holla të harxhuara. Sigurisht që depilimi me brisk të rrojes është më i lirë se ai me dyll, mirëpo prap do ju duhet brisku më i shtrenjtë dhe kremë kualitative për rroje./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...