12.7 C
Priština
More

  4 gjëra që nuk duhet t’ia bëni kurrë vaginës suaj

  spot_imgspot_img

  Pavarsisht shumë gjërave, disa femra ende insistojnë të ngatërrohen rreth mënyrave të pastrimit aty poshtë, duke pretenduar se janë metoda atraktive. Këtu po ju paraqesim 4 veprime të zakonshme që mund të jenë shumë të gabuara.

  Qëndroni larg nga nxehtësia (dhe mos pranoni këshillë vaginale nga Gwyneth Paltrow).

  Të gjithë dëshirojmë të kemi një jetë të shëndetshme, por kur Paltrow filloi me këshillat e dukshme të këqija, ne duhej ta merrnim veten me të mire. Vagina juaj nuk është një qilim – ju nuk duhet ta avulloni atë, por ta pastroni. Sipas partnerëve tanë tek Woman Health (dhe për shkak se ajo largoi postin si rezultat i reagimit të ashpër justifikues), Paltrow definoi avullimin e vaginës sikur të uleni në një mini fron, dhe avulimi me rreze infra te kuqe të pastrojë mitrën tuaj. Është një lirim energjetik, jo vetëm një dush me avull – që balancon nivelet e hormonit femëror.

  Vet-mjekimi është gjithmonë një sinjal i keq.

  Dihet se supozitorët apo kremra të ndryshme vaginale kanë vendin e tyre ppër shkak të infeksioneve të ndryshme, mirëpo ka disa lloj personash që eksperimentojnë me produkte shtëpiake. “Asnjëherë nuk duhet të tentoni të vet mjekoheni me preparate shtëpiake si hudhër ose vajra nga druri apo pemë të ndryshme”, thekson Dardik. Për më tepër, ato nuk bëjnë asnjë lloj efekti, andaj edhe mos provoni fare. Kam parë në internet sugjerime të djegieve të ndryshme kimike që i fusin brenda vaginës, kjo është diçka e tmerrshme dhe sdo t’ia dëshiroja askujt, thotë Dardik.

  Futja e objekteve të huaja johigjienike – fillimisht duket e mirë, por nuk është aspak.

  Ju tashmë e dini se çfarë lejohet të futet në vaginën tuaj: tamponët, gishtat, lodrat seksi, penisi, lubrifikimi, pilula për kontroll të lindjes. Asgjë tjetër nuk guxon të ngatërrohet në vaginën tuaj. Diafragma, lodrat seksi duhet të pastrohen dhe lahen gjatë përdorimit. Çdo gjë tjetër, si trangulli, bananja, ndonjë pajijse në kuzhinë që ka formë penisi, duhet të qëndrojnë sa më larg nga pjesa juaj intime. Edhe nëse i pastroni ato, sërish përbërja e tyre mund të shkaktojë ndonjë irritim serioz.

  Pastrimi i zonës intime me produkte të ndryshme higjienike, duhet ndërprerë.

  Të gjithë e dime se sa i nevojshëm është pastrimi dhe larja e zonave intime, me qëllim që mos të vie deri tek infeksionet dhe irritimet e mundshme. Duhet të kujdesemi për shëndetin tonë gjenital, të kemi pH të balancuar të bakterieve si dhe mos të përdorim produkte të ndryshme higjienike që nuk janë të bazuara në shkencë por vetëm për marketing. Andaj, pastruesi më i mirë që freskon vaginën tuaj është uji dhe sapun i paaromatizuar, vetëm në pjesën e jashtme të vaginës suaj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...