29 C
Priština
More

  20 gjëra që duhet të dini për të ngelurit shtatzënë

  spot_imgspot_img

  1. Ja si mund të ngelni shtatzënë: 14 ditë para ciklit tuaj, gjatë procesit të ovuluimit mund të ngelni shtatzënë, ku vezorja e majtë apo e djathtë prodhon një vezë gjatë procesit e që njihet si ovulacion.

  2. Janë tri deri pesë ditë ku mund të ngelni shtatzënë. Pavarsiht shtatzënive të padëshiruara që i kemi hasur në filma apo media, ju mund të ngelni shtatzënë pas secilës marrëdhënie të pambrojtur. Veza dhe sperma e partnerit duhet të bashkohen gjatë procesit të ovuluimit. Asnjë tentim i spermës për të hyrë në trupin tuaj nuk ka efekt nëse hyn në kohë të gabuar.

  3. Ju duhet të jeni të matur gjatë tentimit për shtatzëni. Nuk duhet të konsumoni alkohol gjatë shtatzënisë. Duhet të keni shumë kujdes gjatë ngrënies dhe konsumit të gjërave sepse foshnja juaj e pëson më së keqi.

  4. Duhet të merrni vitamina prenatale para shtatzënisë.

  5. Mund të ngelni shtatzënë 24 orë pas ndërprerjes së pilulave për kontroll të lindjes.

  6. Nuk ka të dhëna që tregojnë se disa pozita seksuale ndikojnë për shtatzëni.

  7. Nuk ka të dhëna shkencore se duhet të keni orgazmë për të ngelë shtatzënë.

  8. Keni gjasa më shumë për shtatzëni kur keni lëngje të hollë dhe të qartë, se sa mukus të trashë.

  9. Një çifti të shëndetshëm i duhet rreth gjashtë muaj tentim për shtatzëni.

  10. Testikujt e djersitur mund të ulin spermën e partnerit tuaj.

  11. Tymosja e drogave të lehta dhe të rënda mund të reduktojë spermën e partnerit.

  12. Simptomat e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme ju pengojnë të ngelni shtatzënë.

  13. Stresi ndikon në mos shtatzëni.

  14. Gjatë kohës kur keni më shumë libido, gjasat janë të mëdha për shtatzëni.

  15. Mbipesha mund të ndikojë në fertilitetin tuaj.

  16. Edhe të qenurit nën peshë ndikon në mos fekondim.

  17. Rritja e qimeve të vazhdueshme në trup ndikon në vështirësi të procesit të shtatzënisë.

  18. Ju mund të keni rënie të qimeve të trupit më shumë gjatë shtatzënisë së parë.

  19. Mund të ngelni shtatzënë gjatë gjidhënjes suaj.

  20. Mund të ngelni shtatzënë gjatë të dyzetave./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...