14.4 C
Priština
More

  10 ushqimet që nuk duhet t`i mbani në frigorifer

  spot_imgspot_img

  Këto ushqime është më mirë të jenë në banak apo qilar, pasi ne frigorifer mund t’a humbasin freskine,  shijen apo aromen e tyre. 

  Qepë

  Lagështia e frigoriferit do të bëjë qepët të buta dhe të mykura. Mbajini ato në ndonjë vend të freskët dhe të thatë. Mos i ruani afër patateve sepse kur janë afër njëra-tjetrës prishen më shpejtë.

  Kafe

  Deponimi i kafesë në frigorifer do bëjë që të humbin shijen dhe të marrin shijen e ushqimeve përreth.

  Vaj ulliri

  Deponimi i vajit të ullirit në frigorifer do e bëjë atë të kondensohet dhe të bëhet i fortë, si gjalpë.

  Borzilok

  është mirë të mbani borzilokun në një gotë me ujë të freskët, sikurse lulet e prera. Në frigorifer thahet shpejtë dhe merr aromën e ushqimeve përreth.

  Mjaltë

  Mjalta do të rrijë e mirë përgjithmonë nëse e mbani të mbyllur mirë dhe në temperaturë dhome.

  Hudhër

  Hudhra do fillojë tëmugullojë brenda frigoriferit. Mund të bëhet si gomë dhe e mykur, prandaj është mirë të mbahet në ndonjë vend të freskët dhe të thatë.

  Bukë

  Buka në frigorifer do të thahet shpejtë, andaj nëse nuk është e prerë dhe e bërë sanduiç që do të konsumohet brenda ca ditëve, ruajeni të ngrirë.

  Avokado

  Dëshironi të piqni avokadot tuaja? Definitivisht mos i vendoni në figorifer. Megjithatë, ato që janë tashmë të pjekura mund t`i ruani në frigorifer, nëse do i përdorni së shpejti.

  Patate

  Mbajtja e patateve në frigorifer do i bëjë të ëmbla dhe të forta, sepse mjedisi i ftohtë shumë shpejtë do e kthejë niseshten e tyre në sheqer. Në vend të frigoriferit duhet ruajtur në qese letre, në vend të freskët – por jo të ftohtë.

  Domate

  Domatet do humbasin gjithë shijen e tyre në frigorifer sepse ajri i ftohtë e ndalon procesin e pjekjes. Gjithashtu ruajtja në frigorifer do u ndryshojë ngjyrën dhe cilësinë.
  /kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...