2.2 C
Priština
More

  10% e femrave kanë këtë problem të urinimit në të njëzetat e tyre!

  spot_imgspot_img

  Për fat të mirë, gjasat janë shumë të lehta për t’u rregulluar ky problem…

  Ja një kuiz mëse intrigues!…Një studim i fundit ka zbuluar se 10% e femrave të reja kanë këtë problem të urinimit:

  1. rrjedhje e paqëllimtë e urinimit
  2. djegie
  3. urinim i shpeshtë
  4. infeksion kronik në traktin urinar

  përgjigje:

  1. Po, 10.3% e femrave të moshës 19 deri 30 vjeçare përjetojnë mospërmbajtje të urinës, që nënkupton rrjedhje e paqëllimshme .(Dhe, 63% e të anketuarve pranojnë faktin se kanë urinuar në pantallonat e tyre në mënyrë të paqëllimshme).

  “Mospërmbajtje ndaj stresit” – si pasojë nga presioni i të qeshurit, teshtitjes ose vrapimit, është lloji më i zakonshëm tek të rriturit në moshë 50 vjeçare, thekson gjinekologu Ashlesha Patel; gjë që për këtë duhet fajësuar muskujt e dobët të legenit. Forconi këto muskuj duke bërë ushtrime të përditshme Kegel. Fillonime 10 grupe të përsëritjeve, duke e mbajtur çdo 5 sekonda. Gradualisht rritni nivelin e përmbajtjes duke shtuar nga një sekondë në ditë deri sa të jeni në gjendje të arrini përmbajtjen për 10 sekonda./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...