Një skandal në botën e make up-it ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve dhe e përfshirë është youtuber-ja e famshme Jaclyn Hill. Ajo është një influencuese që ka filluar të postojë video make up-i që prej vitit 2011 dhe ishte ndër të parat që i dha “famë” highlighter-it.

Hill ka rreth 5.9 milionë subscribers dhe ka bashkëpunuar me firmat më të njohura të make up-it për produktet kozmetike që janë kthyer ndër më të pëlqyerat.

Pas këtij suksesi bashkëpunimesh, para pak kohësh, youtuber-ja ka prezantuar edhe linjën e saj të make up-it, Jaclyn Cosmetics. Ajo hodhi në treg 20 nuanca nude buzëkuqësh, secili kushtonte 18 dollarë. Buzëkuqët u shitën me shpejtësinë e dritës në website, por blerësit mbetën të tmerruar kur porosia u mbërriti. Njerëzit u shprehën të shqetësuar onine pasi brenda buzëkuqve gjetën qime (siç i quajtën fillimisht), toptha dhe grimca të çuditshme, ndërsa disa të tjerëve porosia u mbërriti e dëmtuar.

Një youtuber-e tjetër, RawBeautyKristi, postoi një video ku e vendosi buzëkuqin në një mikroskop për një vështrim të hollësishëm. Ato që dukeshin si qime ishin realisht fibra të dorashkave të bardha, ndërsa për sa u përket grimcave është ende e paqartë se çfarë janë.

Jaclyn reagoi pas këtij skandali duke kërkuar të falur dhe duke ofruar dëshmpërblim për këdo që është i pakënaqur me produktet e saj. Hill premtoi se ajo dhe skuadra e saj janë duke punuar për të mos pasur më gabime të tilla.

Kosovarja.ch