-6.4 C
Priština
1.7 C
Zürich
More

  Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për trupin e femrës

  spot_imgspot_img

  Trupi i femrës ka nevojë për shumë gjëra që të funksionojë pa pengesa, e ndër to vend të posaçëm zënë mineralet dhe vitaminat, të cilët kujdesen për shëndetin dhe dukjen.

  Shumë i rëndësishëm është magneziumi, i cili ka rol të madh në ruajtjen e imunitetit dhe është i dobishëm për eshtra të shëndetshme, muskuj dhe nerva. Magneziumi mbron femrën nga stresi, e këtë nevojë do ta përmbush përmes drithërave, farave, spinaqit dhe frutave të arrës.

  Acidi folik ndihmon në krijimin e qelizave të reja, mbron zemrën dhe enët e gjakut  dhe është i rëndësishëm posaçërisht gjatë shtatëzanisë. Burim i mirë janë perimet fletëjeshile, por edhe tek peshku i detit, avokadoja, bishtaja dhe soja.

  Kalciumi forcon eshtrat dhe muskujt, ndihmon edhe në rregullimin e gjakut dhe shtypjes së gjakut. Kalcium ka në qumësht, alga, në pemë të thata, sardine, në perime fletëjeshile dhe arra.

  Vitamina që i kemi të nevojshme janë shumë, por në fillim do të përmendim vitaminën D, e cili është hormon i pëkushtuar në imunitet, në punën e gjëndrave si dhe ndihmon në parandalimin e kancerit të gjirit. Gjendet në mish, qumësht dhe vaj të peshkut, ndërsa burimi më i mirë i vitaminës D është dielli.

  Vitamina B7 apo vitamina H është si biotin, i përkushtuar në punën e sheqerit dhe energjisë, në metabolizëm të rregullt dhe lëkurën e shëndetshme. Ka me shumicë në karrota, karfiol, të kuqen e vezës, banane, këpurdha si dhe në peshk dhe mish të pulës.

  Trurin e ruan vitamina B12 e cila i mban nervat dhe enët e gjakut të shëndosha, ndihmon në ndërtimin e ADN-së dhe parandalon aneminë, që e bën veçanërisht të nevojshëm për vegjetarianë. Më së shumti këtë vitaminë e kanë vezët, bylmeti si dhe mishi organik.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...