-4.2 C
Priština
2.9 C
Zürich
More

  Vajzat martohen në 30, kurse djemtë në 32 vjet

  spot_imgspot_img

  Sipas të dhënave të profesionistëve britanikë, gratë sot hyn në maretesë tetë vjet më vonë se sa e kanë bërë nënat e tyre, shkruan Daily Mail. Mosha mesatare në të cilën gratë për herë të parë hyjnë në martesë është 30 vjeç, dhe arsyeja është dëshira për të ndërtuar një karrierë.

  Për shkak të karrierës gratë dhe burrat çdo herë e më vonë martohen.

  Sipas të dhënave të marra nga ekspertë nga Universiteti i Mançesterit në vitin 2000 mosha mesatare për martesë ishte 28 vjeç kurse në vitin 1970 ishte vetëm 22 vjet.

  “Në të kaluarën, gratë në vendin e parë e kanë futur jetën familjare, kurse tani kur janë duke hyrë në moshën e rritur në vendin e parë janë ato. Kostoja që kërkohet për një martesë mundet gjithashtu të jetë një faktor për shtyrje të martesës”, thotë studiuesja Anastasia de Waal

  Meshkujt gjithashtu shumë më vonë vendosin të martohen, dhe mosha mesatare e sotme është përrreth 32 vjet. Para 40 viteve limiti ishte 24 vjeç.

  Statistikat gjithashtu tregojnë se që nga viti 1985 deri më tani është numri më i vogël i martesave.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...