-5.6 C
Priština
-0.7 C
Zürich
More

  Ushqimi që mund ta zëvendësojë brushën për dhembë

  spot_imgspot_img

  Higjiena themelore e gojës nënkupton larjen e dhëmbëve pas secilës shujtë. Duke marrë parasysh që nuk jemi gjithmonë në mundësi që pas secilës shujtë ta marrin brushën dhe pastën për dhëmbë mund t’ia dalim me pastrues natyral të dhëmbëve.

  Ngrënia e disa pemëve dhe perimeve të forta ben pastrimin e pështymës e cila shkatërron bakteret dhe stemën e dhëmbëve, dhe kështu dhëmbët tuaj i mban të pastër dhe të shëndetshëm.

  Top tre artikujt ushqimorë të cilët i pastrojnë dhëmbët:

  Molla

  Molla përmban fosfor, kalcium dhe flour dhe në këtë mënyrë parandalon kariesin. Është vërtetuar që kjo pemë i pastron dhëmbët më mirë se cilado brushë tjetër e dhëmbëve  dhe atë dyfish- edhe mekanikisht edhe fizikisht.

  Karrota

  Me ngrënia e karotës stimulojmë pështymën e cila na ndihmon që të largojmë ushqimin e mbetur në dhëmbë. Përveç kësaj, karota ndikon si brushë për dhëmbët e tuaj dhe mishrat e dhëmbëve.

  Selino

  Selino i mbron dhëmbët në dy mënyra. Ngrënia e selinos shkakton taitjen e materieve të cilat neutralizojnë bakteriet që shkaktojnë kariesin. Gjithashtu, ky artikull ushqimor depërton edhe në mes të dhëmbëve, masazhon mishrat dhe pastron gojën.
  /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...