10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Ushqimet që nuk duhet dhënë fëmijëve tuaj asnjëherë

  spot_imgspot_img

  Ja disa ushqime me të cilat prindërit duhet të kenë kujdes që fëmijët e tyre mos ti konsumojnë ato:

  Pije të ëmbla si lëng frutash-Fëmijët e duan sheqerin. Sheqeri është me të vërtetë i keq për fëmijët. Pije si lëng frutash, soda të gjitha ato pije të shijshme me etiketa me ngjyra të ndritshme dhe reklamim  mbresëlënës nuk duhet të konsumohen kurrë nga fëmijët.Edhe 100% lëng frutash nuk është i shëndetshëm. Frutat përmbajnë shumë sheqer, si dhe fibra dhe lëndë ushqyese. Kur  pini lëng ju humbni fibrat dhe shumë nga lëndët ushqyese të tjera. Ajo që mbani është sheqeri.

  Drithëra për mëngjes-Drithërat për mëngjes dhe pastaj cilësohen si  disa ushqime jashtëzakonisht të këqija. Filloni me miellin e rafinuar të bardhë. Trupi trajton miellin e bardhë ashtu si sheqerin. Nëse nuk ‘’e shkrini’’ atë gjatë stërvitjes, trupi juaj e kthen në yndyrë në bark. Ju nuk merrni fibra ose lëndë ushqyese nga mielli i bardhë.

  Mishi i përpunuar-Hot dogs janë pjesë e fëmijërisë dhe nuk duhet të jenë. Mishi i përpunuar është shumë i rëndë për organizmin e fëmijëve pastaj ata japin yndyrë jo të shëndetshme dhe tonelata kripe. Ushqimi i mishit të përpunuar (hot dog, sallam, proshutë etj) te fëmijët ndikon që ata të kenë pas një kohe  probleme me zemër dhe probleme të peshës.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...