-4.2 C
Priština
2.9 C
Zürich
More

  Ushqimet më të mira për nënat pas lindjes

  spot_imgspot_img

  Nuk janë të gjitha nënat supermodele dhe shumë vështirë vijnë në formë pas lindjes. Njëra na problemet kryesore, natyrisht, janë kilogramët. Po ju propozojmë ushqime që janë ideale për ta rregulluar linjën trupore dhe për të qenë shumë të shëndetshme.

   Bajamet

  Janë ushqime që mund t’I përtypni lehtësisht dhe mund t’I mbani në një qese në makinë apo edhe në cantë. Bajamet janë të mira për tretje por edhe për organet e frymëmarrjes, kollën, aneminë, diabetin. E përvec kësaj janë shumë të mira për flokët dhe lëkurën.

   Qershizat

  Kombinojini me drithëra. Janë antioksidansë shumë të mirë dhe mjaft të dobishëm për nënat që I mëkojnë fëmijët e tyre. Janë përplot vitamina dhe minerale – ju japin shumë energji.

  Orizi i zi

  Një porcion me oriz të zi dhe, bie fjala, me karrota, juve do t’ju dobësojë, është shumë më I dobishëm se patatet dhe brumërat. Po ashtu ndihmon që të siguroni qumështin më të mirë për foshnjën tuaj.

  Portokalli

  Vitamina C që gjendet në portokall ju mbron nga ftohjet e shumta pas lindjes, si dhe e forcon imunitetin tuaj. Nënave që I ushqejnë foshnjat me gji u duhet më shumë vitamina C.

  Spinaqi

  Foshnjat kanë nevojë për vitaminën A dhe calcium dhe për këtë është spinaqi si ushqim tepër I shëndetshëm, mbreti I ushqimeve. Me të keni antioksidansë, por pak kalori.

  Uji

  Është I domosdoshëm, edhe atë në sasi të madhe. Është pastruesi më natyral I organizmit tuaj, e hidratizon dhe e pastron lëkurën. Mbani një shishe ujë gjithmonë pranë vetes. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...