-1.3 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Tri mënyra të thjeshta për t’i ruajtur dhëmbët tuaj

  spot_imgspot_img

  Ëmbëlsirat, lëngjet e gazuara dhe ato të pemëve e dëmtojnë dhëmbin. I dëmtojnë edhe agrumet siç janë portokalli e grejpruti. Kohë pas kohe, calinat e dëmtuara mund të shkaktojnë dhimbje dhe ndjeshmëri të dhëmbit në të nxehtë, ftohtë dhe ushqim të ëmbël. Gjithashtu vjen edhe deri tek ndryshimi i ngjyrës të dhëmbit.

  Përveç shmangies së ushqimit që na i dëmton dhëmbët, ekzistojnë edhe disa sende të cilat mund t’i hidhni si shprehi të rregullta higjienike që t’i ikni shkatërrimit të dhëmbit.

  1. Mos i lani dhëmbët një orë pas ngrënies së ushqimit të tharbët. Atëherë dhëmbët tuaj janë më të ndjeshëm, dhe në këtë mënyrë me brushë mund t’i dëmtoni.

  2. Përdorni pip. Nëse nuk mund t’i thoni jo pijeve të gazuara dhe lëngjeve të pemëve, pini këto me pip sa më shpesh që të mundeni. Kështu dhëmbët më pak do të jenë direkt me thartirë. Mirë do të ishte që pas këtyre lëngjeve të pini ujë.

  3. Blini brushë të re. Me kohë fijet forcohen, ndërsa ato të butat janë më të mira për dhëmbët tuaj dhe kjo është më e mira që mund të bëni ju për to. Por edhe me brushë me fije të buta mos i fërkoni dhëmbët me energji të fortë. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...