13.3 C
Priština
More

  Tri hile që do të kurojnë pagjumësinë tuaj sezonale

  spot_imgspot_img

  Pranvera duhet të jetë koha kur ndiheni më të freskët – nëse mund të flini natën!

  Për fat të mirë, ekspertët thonë se hile të thjeshta shërojnë pagjumësinë sezonale më të zakonshme, pavarësisht nëse kjo është shkaktuar nga alergjia ose dhimbje që bllokojnë gjumin.

  Rezultati: Do të dremitni shpejt, do të flini gjithë natën dhe do të zgjoheni plot me energji.

  Për të lehtësuar dhimbjet: Shtoni melodi në dushin tuaj
  Ngrohja e lëkurës tuaj me një dush me avull ose banjë dhjetë minutëshe para gjumit zvogëlon dhimbjen e muskujve me 40 pë rqind. Plus, shkencëtarët e Universitetit të Teksasit thonë se çliron hormonin e gjumit melatonin, i cili ndihmon njerëzit të flenë 36 për qind më shpejt. Qershia mbi tortë? Dëgjimi i muzikës relaksuese gjatë larjes. Shkencëtarët australianë thonë se kjo ngadalëson frymëmarrjen tuaj dhe ul rrahjet e zemrës tuaj në nivele që imitojnë gjumin e thellë.

  Për të qetësuar alergjitë: Lani vetullat tuaja
  Nëse alergjitë dhe nuhatjet çojnë në hedhje dhe kthim, lani qerpikët dhe vetullat me shampo për fëmijë. Poleni mund të qëndrojë në qime të imëta, duke ju mbajtur në kontakt të ngushtë me alergjinë gjithë natën. Por shkencëtarët e NYU thonë se larja me një pastrues të butë dy herë në ditë heq larg polenin para se të funksionojë në sytë tuaj, duke ulur simptomat e grabitjes së gjumit deri në 90 për qind.

  Për të larguar shqetësimet: Sillni një portokall në shtrat!
  Hulumtimi i ri në Biomedical Journal sugjeron që frymëmarrja në një aromë portokalli brenda natës funksionon më mirë sesa ilaçet e pagjumësisë me recetë për të ndihmuar trupin të arrijë fazat më të thella të gjumit. Shkencëtarët thonë se kur thithet, një përbërje agrumesh e quajtur limonene shkakton çlirimin e valëve të trurit që shkaktojnë gjumin dhe mbyll qendrën e ankthit të trurit.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...