10.7 C
Priština
More

  Thani rrobat në shtëpi, lani dhëmbët menjëherë pas buke…Mos e bëni këtë!

  spot_imgspot_img

  A i thani rrobat e lagëta në shtëpi apo i lani dhëmbët menjëherë pasi që hani bukë apo pini, koha është që dikush t’ju ndal dhe t’ju shpëtojë organet e frymëmarrjes dhe dhëmbët që për këtë fakt janë në goditje.

  1. Thani rrobat në shtëpi

  Rrobat e lara ndoshta ju duken të pastra, por në fakt ato i pastrojnë rrezet sepse në to kanë mbetur shumë produkte që i keni përdorur për t’i larë. Përveç kësaj, kështu rritet edhe lagështia dhe mund të vijë deri tek formimi i kërpudhave. Rreth 25 për qind e shtëpive në të cilat thahen rrobat, është gjetur pozitive Aspergillus fumigatus, kërpudha e cila shkakton infeksion të mushkërive dhe ul imunitetin. E kjo që nuk i shihni, nuk do të thotë që nuk janë të pranishme.

  2. Lani dhëmbët menjëherë pasi që hani

  Për shkak të kësaj vetie mund të shkatërroni zmaltin dhe mbetjen e dhëmbëve. Pas diçkaje të thartë, sic janë lëngjet e pemëve, pijet e gazuara apo vera, pini një gotë ujë dhe prisni të paktën 30 minuta para se t’i lani dhëmbët. Deri atëherë sekrecioni do të neutralizojë thartësirat, shpjegon Sergio Lima Santiago, profesori i shkëlqyeshëm në Universitetin brazilian Ceará.

  3. Nga e ngrirë në zjarr

  Keksat, tosti i pjekur shumë, çipsi, patatet e fërguara dhe disa të tjerë karbohidrate ngjyrë kafe përmbajnë dy substanca të paqëndrueshme: sheqerin dhe aminoacidet që quhen aspargin. Në temperatura të larta para fërgesës apo pjekjes nga këto bëhet akrilamidi, i cili është i lidhur me disa lloje të karcinomeve (përfshirë endometrinë e vezoreve dhe veshkave). Çipsi dhe patatet e fërguara janë produkte veçanërisht shqetësuese nëse para fërgesës mbahen në frigorifer. Ftohti formon më shumë niseshte në sheqer, që rezulton me më shumë forma të substancave kancerogjene.

  4. Përdorni bar për kokëdhimbje kur ju mundon marramendja

  Mos kombinoni acetamiofenin me alkool (të cilin e keni në gjak). Disa hulumtime të reja kanë treguar se në këtë rast veshkat mund ta pësojnë shumë rëndë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...