-4.8 C
Priština
3.1 C
Zürich
More

  Tërshëra – një mikeshë e shëndetit

  spot_imgspot_img

  Frytet e tërshërës, ndryshe nga ato të drithërave të tjera (me përjashtim të misrit) janë relativisht më të pasura në lipide (5%) dhe përmbajnë proteina (14%), zink, fosfor, magnez, kalcium, Vitamina B1, B2, A dhe E.

  Mielli i tërshërës ka veti antioksiduese, përbën një ushqim shumë të mirë për fëmijët, si dhe për nënat me fëmijët në gji, që nuk kanë qumësht në sasinë e duhur.

  Tërshëra është një mjet fuqizues, ndihmon thithjen e ushqimeve, ul presionin e gjakut, qetëson sistemin nervor.

  Tërshëra përdoret si sedative dhe forcuese në dobësi fizike dhe nervore.

  Pengon veprimtarinë e rritur të tiroides.

  Përdoret në pagjumësi që vjen nga lodhja, në humbje të oreksit.

  Përdoret për kurë dietike.

  Trajton probleme të lëkurës (psoriazëm dhe ekzemë).

  Nga: Anila Mirdita

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...