14.4 C
Priština
More

  Të vërtetat dhe mashtrimet për cucllat

  spot_imgspot_img

  Cuclla (emziku) nuk mund të shkaktojnë probleme me dhëmbët nëse përdoret deri në ditëlindjen e dytë. Thithja e saj i hap rrugët e frymëmarrjes, pasi vazhdimisht e përdorim gjuhën dhe buzët.

  Fëmija i posalindur që përdor zakonisht cucëll, rrallë mund të ketë sindrom të vdekjes befasuese (SIDS), i cili më shpesh paraqitet prej moshës dy deri më 14 muajshe. Për këtë na ka rrëfyer mjeku pediatër amerikan, Xhenifer Shu, i cili është autor i bestsellerit “Kur foshnja vjen në shtëpi”

  – Thithja e cucllës i hap kanalet e frymëmarrjes, pasi vazhdimisht e aktivizon gjuhën dhe buzët. Kjo gjë nuk e lejon fëmijën që të bjerë në një gjumë të thellë dhe të rrehatshëm, që shpesh shpie në vdekje befasuese. Akademia Amerikane e Pediatërve i këshillojnë prindërit që para se ta shpiejnë foshnjat në shtrat për të fjetur, t’ua japin cucllën . Ajo nuk mund të shkaktojë probleme me dhëmbët nëse përdoret deri në moshën dyvjecare. Fëmijët që janë më energjikë në thithje duhet ta ndërpresin atë kur t’i keni afërsisht 18 muaj. – këshillon dr. Shu.

  Hulumtimet kanë treguar se fëmijët që vazhdojnë të thithin edhe pas moshës trevjecare marrin ndezje të veshit të mesëm. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...