1.7 C
Priština
More

  Të mirat e mjedrës për diabetin, trurin dhe peshën

  spot_imgspot_img

  Mjedrat janë ndër frutat më të mira e të shijshme që mund të shijojmë gjatë stinës së verës, por edhe në dimër nëse dimë t’i ngrijmë siç duhet.

  Përveç shijes, mjedrat janë shumë të pasura në vlera dhe futen në kategoritë e frutave më të shëndetshme të pyllit.

  Një filxhan  çaji me mjedra ofron 50% të dozës minimale të rekomanduar të vitaminës C.

  Kjo vitamin është shumë e rëndësishme për imunitetin dhe shëndetin e lëkurës.

  Përveç vitaminës C, mjedrat kanë edhe mangan dhe vitamin K, të rëndësishme për shëndetin e kockave.

  Nëse këto nuk mjaftojnë, më poshtë do të mësoni 7 arsye të tjera përse duhet të konsumoni sa më shumë mjedra.

  Kanë pak sheqer

  Mjedrat njihen si një ndër frutat me më pak sheqer. Për shembull, një mollë mesatare ofron 20 gramë fruktozë ndërsa një filxhan çaji me mjedra ofron 5 gramë fruktozë.

  Kanë shumë antioksidantë

  Mjedrat janë tejet të pasura me antioksidantë të cilët janë të dobishëm kundër sëmundjeve të zemrës, kancerit, diabetit dhe mbipeshës.

  Për më tepër, antioksidantët luftojnë inflamacionin që lidhet direct me plakjen e parakohshme por edhe qelizat tumorale.

  Shumë të mira për rënien në peshë

  Një filxhan çaji me mjedra ofron 8 gramë fibër, ose një të tretën e dozës minimale ditore të rekomanduar nga ekspertët.

  Fibra ju mban të ngopur gjatë dhe pengon luhatjet e sheqerit.

  Ajo i bën shumë mirë sistemit tretës dhe mikrobiomës së stomakut.

  Të mira për diabetikët

  Konsumi i rregullt i mjedrave ul sasinë e nevojshme të insulinës për mbajtjen nën kontroll të nivelit të sheqerit në gjak.

  Studimet konfirmojnë se njerëzit që konsumojnë dy filxhanë çaji me mjedra në ditë kanë nivele më të ukëta të sheqerit në gjak.

  Të shkëlqyera për trurin

  Mjedrat janë ndër frutat më të mira për shëndetin e trurit dhe kujtesën.

  Këto veti i atribuohen nivelit të lartë të antioksidantëve të cilat eliminojnë toksinat që rrezikojnë funksionet e trurit.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...