Përbërësit:

 • 200gr bollgur (grize),
 • 40gr sheqer,
 • 4 veze,
 • 50gr gjalpe,
 • 3 pako sheqer vanilje,
 • 150gr miell,
 • 125ml qumesht,
 • 500gr sheqer,
 • 1 limon,
 • 250ml uje.

Përgatitja:

 1. Ne tenxhere e hedhim qumeshtin shtojme dy pako sheqer vanilje dhe e veme ne zjarr.
 2. Duke perzier panderprere me tel kuzhine, ne tenxhere e shtojme bollgurin (grizin).
 3. Tenxheren e heqim nga zjarri dhe vazhdojme ta perziejme masen me luge.
 4. Fillojme me pergatitjen e sherbetit. Ne tenxhere hedhim 500gr sheqe ,e shtojme ujin dhe perziejme me luge.
 5. Tenxheren e veme ne zjarr dhe ne te e hedhim lengun e nje gjysme limoni , gjysmen e mbetur te limonit e presim ne rrathe , te cilat i shtojme ne tenxhere.
 6. Ne enen per perzierje e veme gjalpin , shtojme 40gr sheqer dhe sheqer vaniljen e mbetur,i rrahim me mikser.
 7. Pasi gjalpi fillon te shkumezohet ne ene , nje nga nje i shtojme vezet.
 8. Ne enen per perzierje e shtojme bollgurin e ftohur.
 9. I rrahim perseri me mikser , derisa te bashkohet masa.
 10. E shtojme edhe miellin dhe pasi bashkohet masa, e fikim mikserin dhe vazhdojme ta perziejme masen me luge.
 11. Taven e lyejme me gjalpe.
 12. Masen nga ena per perzierje e marim me dor nga nje cope te vogel dhe i japim formen tatlise (rrumbullake).
 13. Taven e veme ne furre ne temperature prej 180 grade per 20 minuta.
 14. Nga sherbeti i nxjerrim copet e limonit.
 15. Tatlite i veme ne tenxheren me sherbetin e ftohur.
 16. I leme per nje kohe, per ta mpire sherbetin.
 17. Me luge, i nxjerrim tatlite dhe i rendisim ne pjate per embelsira.
 18. Per dekorim tatlive i hedhim permbi kokos ose diqka tjeter sipas shijes tuaj.

Burim: kosovarja