Përbërësit:

 • 500 gr lulelakër,
 • 100 gr karrota,
 • 100 gr bizele të grira,
 • 600 ml ujë,
 • supë pule në kubë,
 • vaj,
 • gjethe dafine,
 • piper i zi,
 • 200 ml qumësht,
 • një lugë miell dhe
 • 200 gr ajkë.

Përgatitja:

Në vaj të nxehtë fërgohen karrotat të prera në feta. Shtohet uji pastaj hedhim lulelakrat të ndara në lule, dhe i shtojmë edhe bizelet. Shtohet qumshti, piperi i zi, gjethe dafine dhe supa e pulës kubë. Zihet derisa perimet të zbuten. Pastaj, e tundim miellin me pak ujë dhe i’a shtojmë supës, dhe e lëjmë që të zihet për disa minuta. Supa shërbehet me ajkë. Kënaquni me supë vegjetariane.