19.5 C
Priština
More

  Si t’ju duken gjinjtë më të rinj

  spot_imgspot_img

  A e keni ditur që gjëndra e gjinjve plaket tri vite më shpejt se pjesët tjera të trupit. Edhe pse nuk mund të bëni asgjë për ta ndaluar plakjen e brendshme, mund të parandaloni shenjat e jashtme, siç janë njollat, ulja e gjinjve dhe rrudhat. Ja disa këshilla si të silleni dhe të ndaloni paraqitjen e këtyre shenjave si dhe të ngadalësoni plakjen e gjinjve.

  1) Flini në shpinë

  Pozicioni në të cilin flini mund të ndikojë në plakjen e gjinjve. Nëse flini në ije mund të paraqiten vija vertikale në mes të gjinjve, sidomos tek ato femra që i kanë gjinjtë më të mëdhenj.

  Nëse këto rrudha janë bërë nga ekspozimi në diell, atëherë dëmi është i papërmirësueshëm.

  Vështirë që cila do recipetë e mirë do të mund ta ndalë shenjën e gravitacionit. Rekomandohet gjumi në recipeta të buta të cilat nuk do ju ndajnë shumë gjinjtë. Fjetja në shpinë do ta parandalojë paraqitjen e këtyre rrudhave.

  2) Më pak kërceni

  Një hulumtim ka treguar që gjinjtë lëvizin nga pozicioni i vet për 33 për qind edhe kur shëtisim, e kur ngasim përqindja normal është më e madhe.

  Kur ushtroni duhet të mbani recipeta të cilat janë të dedikuara për ushtrime fizike.

  Lëvizjet e gjinjve gjatë ushtrimeve mund të sjellin deri tek humbja e tonusit dhe e lëshimit, ndërsa mund të paraqiten edhe të çara.

  Asnjë ushtrim nuk do ju zmadhojë gjinjtë, por nëse bëni ushtrime të caktuara për forcim të muskujve, do t’i forconi muskujt e gjoksit.

  3) Pa operacion

  Niveli i lartë i estrogjeneve para fundit të shtatzënisë nxit shtrëngimin e muskujve. Edhe pse pas lindjes mblidhen ato nuk do të duken si para shtatzënisë. Por nuk keni nevojë t’i operoni që të largoni këtë problem, Ekzistojnë shumë mënyra që zgjidhin problemin e rrudhave, rënies dhe plakjes. Shumë tretmane të cilat përdoren për të rinuar fytyrën mund të ndikojnë edhe në dekolte. Për këtë janë të mirë tretmanet lazerike të cilat përdoren edhe për heqjen e njollave të shkaktuara nga dielli. Njëri prej tretmanëve më të rinj është përdorimi i yndyrës nga vithet e pacientit, e cila më vonë bëhen në fije të holla të cilat treten në dekolte. Në këtë rast nuk fitoni vetëm formë por edhe në forcim, ndërsa lëkura përsëri kthen shkëlqimin e saj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...