Ka gjëra që ne i përdorim fare pak dhe pjesën tjetër të kohës, i lëmë derisa të skadohen. Kur kjo ndodh, zakonisht veprimi i radhës është flakja e tyre, por nëse ndiheni keq, mos e bëni më. Ka mënyra për t’i përdorur gjërat të cilave i ka kaluar afati për përdorimin e tyre primar.

  1. Avokado

Nëse s’e konsumuat atëherë kur duhet, mos e hidhni. Mund ta përdorni për flokët, pasi është një hidratues perfekt. Thjesht vendoseni diku dhe aplikojeni në flokë të thatë. Lëreni për të paktën 6 orë dhe pastaj futuni në dush!

Fillimisht flokët mund t’ju duken të thatë, por pas 2 larjesh do të jenë më të butë dhe me më shumë shkëlqim.

  1. Maskat e fytyrës

Nuk është mirë t’i vendosni në fytyrë nëse i ka kaluar data e skadencës, por sidoqoftë mund t’i përdorni për të zbutur këmbët ose duart.

  1. Hidratuesit dhe qumështin larës

Nëse kanë skaduar, mund t’i përdorni për të pastruar çantat dhe kuletat tuaja. Merrni një pambuk dhe filloni!

  1. Yogurt

Ky lloj kosi ka shumë përfitime edhe pas skadencës. Eshtë një scrub fantastik për fytyrën. Gjithçka duhet të bëni është ta miksoni yogurt-in me mjalt dhe pak kastravec. Vendoseni në fytyrë dhe lëreni për 15 sekonda.

  1. Gjalp kikirikut

Nëse ndonjëherë ju ka ndodhur t’ju skadojë gjalpi i kikirikut (dyshojmë), mund ta përdorni si krem depilimi. Eshtë alternativë e mirë pasi është e pasur me vaj (që zbut lëkurën) dhe nuk e than atë pas depilimit.

Burimi: Bright Side