-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Si ti hiqni rrathët e zinj përreth syve për 5 minuta

  spot_imgspot_img

  Nuk kanë nevojë të dinë të gjithë që ju keni ndenjur deri vonë, që keni pirë pak më shumë verë apo keni kaluar natë të çmendur. Eliminoni rrathët e zinj rreth syve me këtë truk të thjeshtë për më pak se 5 minuta.

  Jo vetëm që këtë truk mund ta bëni vetë, por kjo jep edhe rezultat të menjëhershëm.

  Ju duhet: 1/4 e lugës matcha i çajit të gjelbër (matcha është një lloj i çajit të gjelbër, fletët e të cilit thahen dhe shëndrrohen në pluhur, i cili vlen për njërin nga preparatet më të njohura natyrale për ngritjen e qëndrueshmërisë fizike dhe energjisë), ½  filxhan (250 ml) ujë të nxehtë të filtruar dhe një enë me akull. Për këtë ka shkruar detalisht Lindsay në blogun DelightedMomma.

  Mund të përdorni edhe çajin e gjelbër të cilin e keni zier më herët. Vetëm vendosini katër qese të çajit të  gjelbër na një filxhan me ujë (ju nevojitet çaj më i fortë )dhe ziejini në shporet 10-15 minuta. Përzieni pluhurin matcha të çaji të gjelbër me 1/2 e filxhanit me ujë të ngrohtë dhe me këtë masë mbusheni enën me akull (apo edhe vetëm me çajin e fortë të gjelbër, të cilin e keni bërë më herët).

  Më së miri është që këto copëza t’i bëni kur keni ditë të lirë dhe t’i mbani në frigorifer e më  pas t’i përdorni sipas nevojës. Copëzën më  parë duhet ta fusni në ujë , më pas ta fërkoni nëpër lëkurën nën sy dhe nëpër të gjithë fytyrën 4 deri në  5 minuta dhe rrathët e zinj do të hiqen.

   Përse ndikon?

  Matcha, por edhe çaji i thjeshtë i gjelbër, përmbajnë taninë, i cili ndihmon të ngushtoni ënjtjen tek gjëndrat e ënjtura, ndërsa kofeina nga çaji ngushton enët e gjakut, dhe kjo zvogëlon ënjtjen dhe rrathët e zinj.

  Në vend që çajin ta ngrini në këto copëza mund të përdorni edhe faculeta apo peceta. Zhytini copëzat e faculetave apo pecetave në çaj të gjelbër dhe vendosini në qese, më pas në frigorifer për disa orë . Të  ngrira vendosini në pjesën rreth syve, fërkojini apo mbajini 5 deri në  10 minuta dhe rrathët e zinj do të  zhduken.

  Kjo temë është përgatitur nga Rrjeti i Studiove të Bukurisë Passion/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...