-0.8 C
Priština
-1.4 C
Zürich
More

  Si të ndalojm lemzën!

  spot_imgspot_img

  Lemëza është në thelb e padëmshme, dhe shkaktohet nga spazma diafragmës, ose acarimi nervorë i njohur si „Nervus phrenicus„.

  Kjo mund të ndodhë si një reagim ndaj ngrënies së shpejtë dhe gëlltitjes së ajrit, duke pirë pije të ftohta apo ngrënë ushqim djegës, dhe shpesh ndodh si rezultat i stresit dhe eksitimit.

  Lemëza është manifestuar nga spazma e diafragmës nga e cila vjen deri tek hapja e mushkërive me pengesë, kurse një pjesë e gabzherit në të cilat janë telat e zërit (glottis) mbyllen në shpejtësi të lartë. Kjo çon deri  tek ndërprerja e ajrit dhe lirimin e atyre tingujve të njohur që na irritojnë, apo lemëza.

  Lemëza nuk është e rrezikshme, por nëse ajo zgjatë për orë të tëra apo edhe ditë të tëra është e nevojshme të vizitojmë mjekun. Sigurisht, para se të shkojmë te mjeku ju mund të provoni disa nga avantazhet e metodave tradicionale dhe të ndaloni lemzën vet.

  Mjaftë ndihmon parandalimi i vëmendjes të lemzës, dhe kjo mund të arrihet duke u përpjekur për të kujtuar çfarë keni ngrënë pardje për drekë para ose i numëroni shtatë emra të burrave tullac qëju i njihni, e kesi lloj gjerat që e përqëndrojnë vëmendjen diku tjetër.

  Një metodë tjetër e njohur është që dikush t’ju trembë, poashtu mund t’ju ndihmoj një lugë sheqer apo ujë.

  Ekspertët gjithashtu rekomandojnë disa metoda të provuara që ju ndihmojnë në ndalimin e lemzës. Ju mund të provoni me frymëmarrje të shpejtë përmes gojës apo hundës. Këtë e bëni duke gulçuar si një qen dhe me këtë do të pushojë lemëza.

  Dhe në qoftë se jeni në shoqërinë e një personi të dashur, mënyra më efektive për të kontrolluar lemzën është puthja. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...