Si të bëjmë gjyveç pule?

Koha e përgatitjes është 3 orë, niveli mesatar.

Përbërësit

2 kg mish pule

1 kg qepë

4-5 hudhra

350 g karrota

300 g spec i i pjekur i imtësuar

1,5 litra sos i dendur nga domatet

4 dl salcë e ëmbël kosi

5-6 lugë vegetë

2 lugë koncentrat domatesh

Një lugë kripë speci djegës

Një lugë majdanoz të imtësuar shumë

2 lugë spec djegës të ëmbël

1 dl vaj kungulli

 

Mënyra e përgatitjes

Mishin e pulës e ndajmë nga kockat dhe lëkura, të cilat nuk i hudhim pasiqë na duhen më vonë. Kockat i vendosim në një litër ujë dhe i ziejmë derisa supa të marrë ngjyrën e verdhë, e shtrydhim dhe e lëmë anash.

Lëkurën dhe yndyrën i fërgojmë derisa të shkrihen ndërsa në yndyrë i shtojmë edhe vajin e kungullit, qepën dhe karrotat e imtësuara, përziejmë lehtë derisa qepa të shkrihet. Më pas i shtojmë hudhrën e imtësuar dhe koncentratin e domateve, fërgojmë shkurtë derisa hudhra të lëshojë aromë.

Perimet e shtrydhura i kthejmë në zjarr dhe i shtojmë specat e pjekura dhe ua shtojmë pak nga supa e mëparshme, e kthejmë përsëri në zjarr dhe i shtojmë kripën e specit djegës, vegetën dhe sosin e domateve. I përziejmë mirë në zjarr të fortë dhe i lëmë të zihen për një orë e gjysëm. Në të njejtën kohë mishin e pulës e fërgojmë në të gjitha anët në zjarr të fortë, mishin e fusin tek sosi dhe vazhdojmë me zierjen edhe për 20-30 minuta, tundim salcën e kosit dhe i shtojmë majdanosin. E lëmë tërë gjyveçin të mbyllur edhe për gjysëm orë e më pas e servojmë. Mund ta servojmë me patate të ziera, pire apo me ndonjë lloj testenine.

kosovarja.ch