-3.9 C
Priština
2.3 C
Zürich
More

  Si ta parandaloni rritjen e plagëve dhe të gërvishtjeve

  spot_imgspot_img

  Keni lëkurë të ndjeshme, jeni të pakujdesshëm, keni një mace që I pëlqen t’ju grithë? Mësoni se si natyrshëm ta përshpejtoni plagët dhe gërvishtjet.

  Disa njerëz kanë lëkurë të butë dhe të ndjeshme, te të cilët plagët dhe grithjet shërohen shumë ngadalë. Në farmaci ekzistojnë ilace për këtë qëllim, por po ashtu ekzistojnë edhe ilace shtëpiake.

  Hapat e parë

  Kur shkaktohet plaga a gërithja duhet menjëherë ta dezinfektoni. Këtë mund ta bëni me ndihmën e kripës dhe ujit (dijeni se kjo djeg) apo me sapun antibacterial. Shtypenni pak plagën dhe vendosni një fashëz ose lëreni të thahet natyrshëm. Mos e prekni dhe mos e qërroni në asnjë menyrë derisa të fillojë të shërohet dhe korja të bjerë vetë. Plaga gjithmonë duhet të jetë e pastër dhe e mbrojtur (e lidhur apo e lyer me preparate qe e ndihmojnë të shërohet). Kur e pastroni plagën, mos përdorni mjete shumë të forta dezinfektuese. Kohë pas koohe mund të merrni edhe kapsula me vitamin E për ta përshpejtuar shërimin.

  Aloe vera dhe hamamelis

  Pas dezinfektimit të plagës a gërvishtjes, lyejeni atë me xhel aloe vera dy herë në ditë.

  Krahas kësaj rekomandohet të përdorni edhe tonik nga hamamelisi – poashtu dy herë në ditë. Mund t’I gjeni nëpër barnatore. Lyejini me to varat dhe pastaj lëreni të qëndrojë gjatë tërë natës ashtu.

  Truke të tjera „bimore“

  Në plagë e në vendin ku jeni grithur (te këto të fundit më pak) mund të lyeni pak me spec të kuq për përmirësim të shpejt, por assesi në plagë të hapur.

  Ledum apo caji labrador mund të gjendet në barnatore dhe në biodyqanet. Mund të blini vaj eterik. Është I shkëlqyeshëm kundër infeksioneve të plagëve – ndihmon që trupi në mënyrë natyrale të mbrohet nga infeksioni por edhe e pakëson dhimbjen.

  Përdoreni më shpesh, pasi ky preparat pengon ndërrimin e ngjyrës së lëkurës dhe krijimin e plagës.

  Lule të bukura

  Po ashtu edhe lulja e lavandës dhe e kumakut është më shumë se efektiv. Sidomos në gjendjen e mehlemit, por përdoret edhe si caj.Ndikon në mënyrë antiseptike. Vaji I levandës në fazën e parë ndihmon edhe më shumë se ilacet e tjera të blera nëpër farmaci. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...