6.4 C
Priština
More

  Si ta parandalojmë dhe ta „shërojmë“ skuqjen e lëkurës në ditë të ftohta

  spot_imgspot_img

  I ftohti, fryma dhe ndryshimet e mëdha të temperaturës shkaktojnë skuqje në fytyrë, por edhe mundësi për kallje. Këtë problem më së miri mund ta shëroj serumi, shkruan Daily Makeover. Serumet me të mira janë ato në bazë të kamomilit sepse ajo qetëson, derisa acidi e hijarulonit ndihmon në mbajtjen e lagështisë dhe parandalon zbokthin e lëkurës. Por, para përzgjedhjes së preparatit të duhur konsultohuni me dermatologun.

  Kremi lehtëson kruajtjen

  Pas serumit duhet të hidratojmë lëkurën me krem i cili do të lehtësojë kruajtjen. Zgjedhja më e mirë është vaji i arganit i cili nxit prodhimin natyral të vajit të lëkurës, rrit elasticitetin dhe hidraton. Përveç vajit argan ndihmon edhe kremi në bazë të aloe vera i cili largon qelizat e vdekura të lëkurës, nxit rigjenerimin dhe zvogëlon skuqjen.

  Xhenxhefil dhe tranguj kundër skuqjes

  Tek skuqja, përveç serumit, ndihmojnë edhe zgjidhjet natyrale siç është gjalpi shea, më pas vaji i ullirit dhe i bajameve të cilat ushqejnë lëkurën dhe ndikojnë kundër kallje. Irritimin e lëkurës e zbut edhe ekstrakti i çajit të gjelbër, trangulli, xhenxhefili dhe vitamina C. Por nëse lëkurën e keni të ndezur, duhet t’i shmangeni kremrat me aromë, në bazë të alkoolit, metanolit, eukaliptit, vajit të karafilit sepse edhe më shumë e irritojnë lëkurën, sidomos atë të thatën.

  Shkaktarë të skuqjes mund të jenë bakteret

  Përveç motit të keq, skuqjen e lëkurës mund ta shkaktojnë edhe bakteret. Në këtë rast rekomandohet që lëkurën ta trajtoni me serum me hidrogjen sepse në mënyrë natyrale largon bakteret. Përveç kësaj ndihmojnë edhe tretmanët laser sepse ndikojnë në brendi të lëkurës dhe e pastrojnë.

  Lagështia mbron lëkurën

  Ndryshimi i temperaturës në mes të asaj jashtë dhe brenda nuk duhet të jetë shumë e madhe dhe kështu rekomandohet që termostatin ta lëni në mes të 18 dhe 20 gradë celzius. Kështu lëkura nuk do të pësojë shok kur të dilni dhe ka rrezik më të vogël të shfaqet e skuqura. Përveç kësaj ndihmojnë edhe lagështiia e cila parandalon tharjen e lëkurës.

  Shmangiuni ushqimit me mëlmesa dhe kofeinës

  Ushqimi me mëlmesa dhe kofeina rrisin temperaturën e trupit, dehidrojnë lëkurën, rrisin qarkullimin dhe shkaktojnë skuqjen. Por edhe irritimin e lëkurës për këtë mirë kishte qenë t’i ikni këtyre në ditët e dimrit. Është e rëndësishme të pini ujë mjaftueshëm sepse ai ul temperaturën, e me të edhe rrezikun për skuqje. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...