13.3 C
Priština
More

  Shqipëria njihet për vajgurin çudibërës: Besohet se shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje tjera!

  spot_imgspot_img

  Në kohë të fundit është vërejtur që njerëzit gjithnjë më shpesh shkojnë në Shqipëri për të blerë vajguri – substancë për të cilën gjithnjë e më shumë besohet që ka forcë të pabesueshme shëruese, kur është fjala për sëmundjet malinje.

  Kerozina (vajguri i pastruar, i destiluar) pastron shumë mirë. Ai shërben për dekontaminim të trupit, regjenerim, shërim nga sëmundjet dhe plagët. Shumë raste kanë dëshmuar që mund të shërojë kancerin, tumorin, metastazën, sëmundjen e prostatës, diabetin, dobësinë trupore, paralizën e fëmijëve, reumatizmin, artritin, obstruksionet e zorrëve, leukeminë, aneminë, sëmundjet e mëlçisë, lukthin, zorrët, pengesat e metabolizmit dhe shumë sëmundje të tjera.

  Koha e marrjes së vajgurit kryesisht është derisa problemi të mos zgjidhet, mirëpo mund të merret edhe si preventivë, çdo vit, ndërkaq pas çdo kure me antibiotikë, nëse vendosni t’i merrni antibiotikët.

  Kerozina + hemoterapia: ky kombinim nuk rekomandohet.

  E para nga mjekët kishte folur publikisht gjermanja Paula Canner, nga klinika “Jakob” në Majn, e cila e kishte kaluar një jetë të tërë në hulumtimin e ilaçeve kundër kancerit dhe ka ardhur në përfundim të studimit të saj, se nëse gjatë dymbëdhjetë ditësh rresht pini një lugë çaji të gazit të pastër ju kurrë nuk do të sëmureni me kancer ose leukemi brenda atij viti.

  Doktoresha Paula Canner, e cila përndryshe edhe vetveten e ka mjekuar me vajguri që në moshën 31 vjeçare nga kanceri i zorrëve që është zgjeruar edhe në veshkë, ka evidencë shumë të rregulluar për mbi 2.000 pacientët e saj, që kanë fituar jetë të re falë vajgurit me të cilin janë mjekuar nga kanceri.

  Për çfarë bëhet fjalë?

  Kerozina e pastër (vajgur i pastruar, destiluar) e pastron trupin rrënjësisht, shërben për dekontaminimin e trupit, regjenerimin dhe shërimin nga sëmundjet dhe plagët e ndryshme.

  Nuk është helm për njerëzit, ka shumë raste kur ka shëruar kancer, tumor, metastazë, sëmundje të prostatës, diabet, paralizë fëmijërore, reumë, problem të zorrëve, leukimi, anemi, sëmundje të mëlçisë e tj.

  Megjithatë, kerozina që përdoret si lëndë djegëse për aeroplanë nuk mund të pihet sepse në të përmban mjete anti-friz, që është tejet e rrezikshme dhe helmuese.

  Në anën tjetër, me destilimin e vajgurit pastrohen mbetjet e naftës dhe të metaleve të ndryshme, andaj mos bleni vajgur për fenerë apo kerozinë për lëndë djegëse por rreptësisht vetëm vajgur të destiluar 100% të pastër.

  Vajguri pa ngjyrë dhe i tejdukshëm është garancë që është i pastërt. Nëse e mbushni gotën me vajgur të pastër, nuk do ta dalloni atë nga uji përveç nëse e shijoni apo i merrni erë. Gjithsesi kontrolloni përbërjen kimike të vajgurit që dëshironi t`a bleni.

  Dozimi

  Cilën dozë të aplikoni mvaret nga lloji dhe faza e sëmundjes, edhepse ka njerëz që e marrin atë vetëm si preventivë. Vajguri më i mirë është ai i Shqipërisë apo ndonjë që mund ta bleni në barnatore, vajguri kualitativ duhet të ketë të shkruar Oleum petrae album G179 – kerozinë e pastër me max.0,001% aromat dhe 185-225 gradë të vlimit.

  Kur kemi rast të kandidës mjafton një lugë gjelle me vajgur. Atë duhet ta konsumoni në bark të zbrazët sepse pas ushqimit mbetet në bark. Ndonjëherë mund të shkaktojë diarre, por kjo gjë është e mirë se d.t.th se trupi po pastrohet.

  Nëse vajgurin e merrni si preventivë, një herë në vit gjatë 12 ditëve të njëpasnjëshme merrni nga një lugë.

  Në rast të reumës mund të merrni 3 lugë në ditë pas çdo haje dhe një herë në ditë vajgurin ta aplikoni në vendin e reumës.

  Në rast të helmimit të gjakut merrni nga një lugë çdo ditë përgjatë 8 ditëve.

  Keni kujdes me vajgurin, sepse nëse arrin në mushkëritë mund ti “djegë” ato, zakonisht kjo mund të ndodh gjatë vjelljes pas konsumimit të sasive të mëdha të vajgurit.

  Sa i përket shijes së vajgurit aromatik, thonë se është i shijshëm – ka vetëm një të metë, të bën të gromësini apo villni.

  Para se të vendosni të përdorni vajgurin, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj!/kosovarja.ch/

  Foto : wikimedia

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...