-5.1 C
Priština
-0.9 C
Zürich
More

  Shkumë shtëpiake për rroje, ideale për zonën bikini

  spot_imgspot_img

  Skuqje, irritim, pucrra janë shfaqje të shpeshta në zonën e bikineve si pasoja të depilimit me shkumë për rroje. Përderisa ju mundon lëkura e ndjeshme rekomandojmë të përgatisni vetë shkumë për rroje, e cila përmban përbërës natyrorë me afat të pakufizuar përdorimi.

  Depilimi me shkumë shtëpie mund të jetë më i lehtë dhe pa pasoja.

  Baza e kësaj shkume ideale për depilim të pjesëve të bikineve është natyrale, nga vaji natyral që i jep lëkurës lagështi dhe butësi me anë të të vajrave të susamit, ullirit, jojobinit, kokosit apo të bajameve.

  Përvec kësaj, vaji i kokosit i jep edhe aromë të mirë shkumës, e përvec kësaj ky lloj depilimi e mbron lekuren nga tharja. Një përbërës i rëndësishëm është edhe aloa vera, e cila e qetëson dhe efreskon lëkurën.

   Përbërësit e kësaj shkume natyrale për depilim:

  •  Gjysëm filxhani vaj jojobin apo vaj bajamesh
  • 7-8 lugë caji vaj kokosi
  • gjysmë filxhani xhel “aloa vera”
  • gjysmë filxhani sapun natyral të lëngshëm
  • 4 lugë caji sodë bikarboni
  • dy pika vaj eterik limoni ose levande

  Përgatitja:

  1. Vini në një enë vajin e kokosit dhe vajrat dhe përziejeni në një temperaturë të caktuar derisa të vlojë.
  2. Pastaj, duke e përzier ngadalë, kësaj mase gradualisht shtojani aloe verën, sapunin dhe sodën bikarbone.
  3. Në fund shtoni edh epikat eterike dhe vendoseni në një kavanoz qelqi, mbylleni hermetikisht dhe ruajeni në temperaturë dhome.

  Afati i përdorimit i këtij preparati është i pakufizuar. /kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...