5.2 C
Priština
More

  Sherebela – bimë e vlefshme e femrave

  spot_imgspot_img

  A keni menduar ndonjëherë për origjinën e emrit Sherebelë? Rrjedh nga latinishtja dhe do të thotë „shërim”. Sherebela është e lidhur shpesh me anën femërore dhe është një aleate e vlefshme e femrave, në veçanti për shqetësimet e vogla apo të mëdha që mund të ndodhin çdo muaj me ciklin menstrual, por edhe në moshën e menopauzës. Efektet e kësaj bime për mirëqenien e femrave ndihmojnë për të balancuar sistemin hormonal.

  Në lidhje me menopauzën, efekti pozitiv i sherebelës lidhet me zbutjen e problemit të bezdisshëm të flukseve të nxehtësisë. E dobishme edhe në rastet e dhimbjes së kokës, migrenës (veçanërisht nëse provokohet gjatë ciklit menstrual apo menopauzës), dhe problemeve të frymëmarrjes dhe sekrecioneve të mushkërive.

  Mënyra më e lehtë për ta përdorur atë është që të vendoset 4-5 gjethe sherebele në 1 gotë me ujë të vluar, dhe t’i lëmë të kullojnë për rreth 3 minuta, pastaj të filtrohet dhe pihet çaji, duke shtuar një lugë mjaltë. Sherebela, është e përkryer në rastet e problemeve t tretjes, por edhe për problemet më të zakonshme tek gratë në moshë riprodhuese që kanë të bëjnë me fertilitetin./kosovarja.ch/

  Anila Mirdita, BioNatural Shop

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...