-5.1 C
Priština
-0.9 C
Zürich
More

  Shega për "zgjimin" e organizmit

  spot_imgspot_img

  Fatkeqësisht shegën e harrojmë shumë shpesh. Mbahemi me disa fruta klasike. Por, gabojmë. Shumicën prej tyre shega I mund për nga dobitë që sjell.

  Një shegë mund të ketë edhe 800 fara të vogla, e ato janë tepër të pasura me antioksidantë, madje më shumë edhe se vera e kuqe dhe caji I gjelbër. Kësaj I bashkohet edhe vitamina B, C, kalciumi, fosfori. Përvec asaj që e ngadalësoni plakjen e organizmit, i mbroni veshkat dhe mëlcinë, shega është treguar e mirë edhe për arterosklerozën. E ul nivelin e kolesterolit të keq dhe rrezikun nga dëmtimi I rruzave të gjakut.

  Rekomandohet pirja e lëngut të shegës gjatë ndonjë rufe a ftohjeje, pasi e forcon imunitetin. Përvec kësaj, ajo e zbut edhe diarenë dhe asmën. Nëse keni problem gjatë menstruacioneve shega mund t’ju ndihmojë. Përzijeni lëngun e shegës me një lugë të vogël kanellë dhe mjaltë dhe pijeni përditë.

  Po ju sjellim një recete te mire me shegë:

  Do t’ju nevojiten:

  • 4 filxhanë rukollë,
  • gjysmë filxhani kokrra shege,
  • 3 lugë vaj ulliri
  • dy lugë uthull balsami.

  Në një enë të madhe përzijini rrokullat dhe shegën. Shtojani vajin e ullirit dhe uthullën dhe përzijini mirë. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...