20.7 C
Priština
More

  Sa filxhanë çaj jeshil preferohet të konsumoni në ditë?

  spot_imgspot_img

  Çaji jeshil është i njohur për përfitimet e tij shëndetësore. Është pija më e konsumuar në të gjithë botën. Ai është i pasur me përmbajtje antioksidante. Ajo ka mbledhur shumë lavdërime dhe vlerësime.

  I rrjedhur nga gjethet e bimës camellia sinensis, çaji jeshil ka përfitime të shumta shëndetësore. Çështja e shumë çajit jeshil që duhet konsumuar brenda një dite mbetet e njëjtë.

  Studime të ndryshme kanë treguar dëshmi të ndryshme për sasinë e duhur të çajit jeshil që duhet të konsumohet çdo ditë. Studimet kanë treguar se njerëzit që pinë vetëm një filxhan dhe njerëzit që pinë pesë gota kanë përfitime të ndryshme shëndetësore.

  Çaji jeshil ndihmon në rritjen e metabolizmit. Përzierja e katekinave dhe kafeinës ndihmon në metabolizmin dhe rrit oksidimin e yndyrës. Çaji jeshil është i mbushur me përbërës anti-inflamator. Anti-inflamatori është i lidhur me diabetin dhe hipertensionin.

  Çaji jeshil është i njohur për elementët që ndihmojnë në zvogëlimin e sëmundjeve të zemrës, goditjeve dhe disa formave të tjera të kancerit. Sipas një studimi japonez 11-vjeçar në shkallë të gjerë, njerëzit që pinë pesë ose më shumë filxhanë kanë një rrezik 16 përqind më të ulët të vdekjes kardiovaskulare dhe 26 përqind më pak rrezik për të vdekur nga çdo shkak në krahasim me njerëzit që nuk pinë çaj jeshil ose më pak se një filxhan çdo ditë.

  Studimet thonë se tre deri në gjashtë gota në ditë mund të jenë të dobishme.

  Për parandalimin e rrezikut më të ulët të diabetit të tipit 2, tre ose më shumë filxhanë çaji jeshil mund të jenë të dobishëm. Kjo mbështetet edhe nga studime të tjera ku ato tregojnë përfitimin e tre deri në katër gota të konsumimit të çajit jeshil në ditë.

  Sidoqoftë, çaji jeshil ka përmbajtje kafeine. Njerëzit me metabolizëm të ngadalshëm ose të cilët janë të ndjeshëm ndaj tij duhet ta mbajnë konsumimin e tyre të ulët të çajit jeshil. Jo vetëm kjo, kafeina që gjendet në çajin jeshil mund të çojë gjithashtu në një reduktim të absorbimit të hekurit. Edhe njerëzit që janë të prirë ndaj ankthit ose pagjumësisë nuk duhet të konsumojnë një sasi të lartë çaji jeshil.

  Pirja e çajit jeshil, të paktën një filxhan çdo ditë mund të provojë përfitime të shumta shëndetësore. Mos u ndjeni nën presion për të pirë pesë ose gjashtë gota çaj jeshil në ditë, pasi vetëm një filxhan ka përfitime të shumta shëndetësore.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...