-5.6 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Qumështi i nënës – ditët e para të ushqimit janë më të rëndësishmet për foshnjen

  spot_imgspot_img

  Qumështi i nënës për foshnjen është ushqimi më i mirë dhe tepër i rëndësishëm për shëndetin e tutjeshëm të foshnjes.

  Ditët e para të të ushqyerit janë jashtëzakonish të rëndësishme dhe shpeshherë vendosin për jetën apo vdekjen e foshnjes. Qumështi i nënës për çdo krijesë është ushqimi i vetëm që i duhet për zhvillim, për viçin qumështi i lopës, për qengjin – i deles, për njeriun- i nënës. Vetëm qumështi i nënës është i përbërë ashtu që të mundësojë zhvillim të drejtë fiziologjik dhe biologjik.

  Qumështi i parë ( colostrum ) përmban enzime të dobishme , kripëra , vitamina të njohura dhe të panjohura dhe gjëra të tjera të cilat ne nuk mund të gjejmë në të njëjtën formë në asnjë ushqim tjetër. Përveç kësaj , në qumësht janë substancat imunitare dhe aleksinat , të cilat mbrojnë trupin e foshnjes nga sëmundjet.

  Kundër argumentit të dobës se për shkak të të ushqyerit me qumësht gjiri mund të sjellë përkeqësimin e shëndetit dhe bukurisë së nënës. Përkundrazi, nëna e tillë është më e shëndetshme sepse në atë kohë gjëndrrat me sekrecion të brendshëm veprojnë më mirë dhe më fortë.

  Shfrytëzimi i ushqimit është i shkëlqyer, trupi është i ngopur me vitamina që i merr gjatë të ushqyerit. Rigjenerimi i organeve të barkut është më i mirë në nënat që japin gji , sesa në ata që ushqenin me qumësht gjiri të hequr me dorë . edhe lidhja shpirtërore mes foshnjes dhe nënës përforëcohet nëse nëna e ushqen rregullisht me qumësht gjiri atë, andaj që të dy kanë dobi nga ky proces.

  Për zhvillim normal dhe imunitet kundër sëmundjeve, qumështi i gjirit është i rëndësisë së madhe. Shpesh nënat e reja shqetësohen nëse qumështi nuk del në ditën e parë pas lindjes së foshnjes. Në fillim tajitet vetëm kolostrumi- qumështi I parë, qumështi normal fillon të tajitet që nga dita e tretë e ndonjëherë nga e katërta e deri tek e gjashta pas lindjes. Andaj, nënat e reja, mos u shqetësoni nëse në ditën e parë nuk është gjithçka ashtu si e keni menduar gabimisht.

  Nëse nuk keni mjaftueshëm qumësht, përdorni preparate nga hithra ( Urtica dioica) apo preparate të kalciumit të kombinuar me hithër(Urticalcin). Preparati në bazë bimore Lactabono gjithashtu inkurajon sekretimin më të mirë dhe më të bollshëm të qumështit./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...