13.3 C
Priština
More

  Pse duhet t’i lani peshqirët e kuzhinës veçmas nga rrobat tjera

  spot_imgspot_img

  Kur vjen koha për të larë rrobat, gjëja më e lehtë për të bërë është të hedhësh gjithçka në lavatriçe dhe t’i harrosh deri sa të përfundojnë.Sigurisht, të gjithë e dimë që kjo metodë nuk funksionon për çdo artikull pasi duhet t’i ndajmë në vartësi të ngjyrave. Por mund të habiteni kur mësoni se duhet të lajmë edhe peshqirët e kuzhinës dhe banjës në ngarkesa të ndara.

  Një studim i botuar në Food Protection Trends shikoi nivelet e baktereve që gjenden në 82 peshqirë dore të përdorur rreth kuzhinës. Rreth 89 për qind e tyre përmbanin baktere Coliform dhe 25.6 për qind kishin gjurmë të E. coli. Pra, është e sigurt të thuash që peshqirët e kuzhinës nuk janë saktësisht të pastër.

  Bakteret grumbullohen me kalimin e kohës, kështu që nëse nuk po i lani shpesh, duke i hedhur në lavatriçe me peshqir banje ose rroba të tjera krijoni një situatë ku ndotja e kryqëzuar mund të ndodhë lehtësisht.

  Përveç larjes së peshqirëve veç e veç, larja e tyre siç duhet është një tjetër çelës i rëndësishëm për t’i mbajtur të pastra.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...