16.9 C
Pristina
11.3 C
Zurich
More

  Pse duhet të filloni të vendosni kripë në shalqirin tuaj

  spot_imgspot_img

  Nga e gjithë mirësia e frutave që vera ka për të ofruar, shalqiri patjetër që kryeson listat. Asgjë nuk është më freskuese sesa një fetë e ftohtë shalqiri e freskët në një ditë të nxehtë vere.Sidoqoftë, pak e dinim se ekziston një hile super e thjeshtë që rrit jo vetëm aromën e shalqirit, por edhe përfitimet e tij shëndetësore – shtimi i kripës.

  Shalqi me kripë – Pse funksionon?
  Nëse kjo ju duket pak e çuditshme, ju nuk jeni vetëm. Shumë mendojnë të njëjtën gjë kur e dëgjojnë për herë të parë, por ka shumë për të thënë për këtë këshillë të çuditshme. Aroma e kundërt e këndshme sjell vërtet ëmbëlsinë e një fete shalqi të freskët, dhe disi, e bën atë të jetë edhe më i ëmbël.

  Megjithatë, ajo që është me të vërtetë interesante është se si kripa ndryshon tërë strukturën e frutave. Një spërkatje e lehtë e kripës në fakt bën që lëngu i një fete shalqiri e pasur me ujë të ngrihet në sipërfaqe, duke e bërë atë edhe më të lëngshme dhe të ëmbël! Në fakt, nëse kryposni një copë shalqi dhe e lini për disa minuta, do ta vëreni këtë përmirësim edhe më shumë.

  Ka edhe disa përfitime shëndetësore. Kripa, e quajtur edhe natrium, është një elektrolit natyral. Elektrolitet ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar dhe të mbani ekuilibrin e lëngjeve në trup. Shtimi i një kripe në shalqi, pra, në të vërtetë do të rrisë fuqitë hidratuese të frutave.

  Si të hani shalqi me kripë
  Tani që jeni bindur, gjithçka që do t’ju duhet është pak kripë. Filloni me sasinë më të vogël të kripës dhe shtoni më shumë sipas dëshirës. E vetmja gjë që duhet të bëni është ta lini të qëndrojë për disa minuta dhe ta shijoni më pas!

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...