-6.2 C
Priština
-1.9 C
Zürich
More

  Probleme me kokëdhembje? Bimët që trajtojnë migrenën

  spot_imgspot_img

  Njerezit prej shekujsh kane perdorur bimet per te sheruar shume semundje – dhe migrena nuk ben perjashtim.

  1 – Menta dhe vaji esencial i saj kane perberes aktive qe ndihmojne ne trajtimin e migrenes.
  2 – Xhenxhefili eshte perdorur gjithmone per problemet neurologjike, duke perfshire dhe dhimbjen e kokes.
  3 – Valeriana eshte perdorur qe ne kohen e Hipokratit ne Greqine e lashte per te trajtuar pagjumesine. Ne kohet moderne, kjo bime (rrenja e saj) perdoret per te trajtuar ankthin dhe migrenen. Vetite e saj qetesuese ndihmojne ne relaksimin e muskujve te tensionuar.
  4 – Coriander perdoret per te lehtesuar presionin e krijuar nga sinuset dhe dhimbjen e kokes, duke hedhur uje te nxehte mbi farat e corianderit dhe te behet inhalim me avujt. Farat perdoren dhe si caj.
  5 – Vaj livando i njohur per aromen e tij te embel ndihmon ne lehtesimin e dhimbjeve te migrenes nese aplikohet ne temtha duke bere masazh.
  6 – Rozmarina ndihmon ne permiresimin e kujteses dhe rrit perqendrimin. Kohet e fundit perdoret per trajtimin e migrenes. Perdoret si caj, inhalim ose dhe vaj per masazh.
  7 – Mijefleteshi ka marre emrin a heroit grek Akili (achillea millefolium), eshte perdorur tradicionalisht per te sheruar plaget, dhimbjet menstruale, por dhe ankthin, dhimbjen dhe migrenen.

  Nga: Anila Mirdita

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...