-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Probleme me gjakderdhjen gjatë shtatzënisë

  spot_imgspot_img

  T’ju qetësojmë menjëherë: kjo mund të mos jetë aspak e rrezikshme. Gjakderdhja në tre muajt e parë mund të jetë madje edhe e natyrshme. Prandaj, qetësohuni, merrni frymë dhe loxoni këshillat tona.

  Gjakderdhja zakonisht ka ngjyrë më të celë se ajo e periodave tuaja, ngjyra varion nga e kuqja në të të kaftë. Natyrisht që shqetësoheni, por kjo është një shfaqje normale në muajt e parë të shtatzënisë. Pothuajse një e katërta e nënave etë ardhshme gjakosin gjatë tre muajve të parë.

  Ndonëse në të shumtën e rasteve nuk është e rrezikshme, ka mundësi të flitet për ndon jë problem serioz, madje edhe për abort. Ndiqni shenjat, por konsultojeni edhe mjekun tuaj. Do të qetësoheni.

  Ndonjëherë gjakderdhja ndodh si rezultat i hormonit që kontrollon ciklin tuaj menstrual, ndodh që ky nxit gjakderdhjen në kohën kur është dashur të fillojnë periodat tuaja.

  Ekziston edhe gjakderdhje implantant, e cila shfaqet 6 deri në 12 ditë pas ngjizjes, por shfaqen probleme me infeksione të traktit urinor.

  Në tremujorin e parë të shtatzënisë këto gjakderdhje nuk janë të rrezikshme, por megjithatë duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

  Nëse gjakderdhja shfaqet në tremujorin e dytë apo të tretë, mund të jetë shenjë e komlpikimeve serioze apo abortit. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...