Perbersit:

 • 600 gr miell
 • 300 ml uje te vaket
 • 6 luge vaj
 • 1 luge sheqer
 • 1 luge e vogel krip
 • Maja birre(kvasac,brum bukve etj)

Udhezimet:

 1. Ne nje ene qesim ujine vaket,maja birren,ssheqerin dhe leme te fermentohet.
 2. Miellin e perziejme me kripen,dhe shtojme ngadale  ujin  dhe maja birren e fermentuar.
 3. Shtojme vajin dhe perziejme  brumin ngadale derisa te mos ngjitet per duar.
 4. Masen e leme te vij per 30 minuta ne vend te ngrohet,ndajme me pas 6 toptha te cilet i mbulojme  ne tavolinen e punse edhe per 30 minuta.
 5. Pastaj secilin topth e hollojme ne 0.5 cm trashesi,leme ashtu te mbuluar edhe per 15 minuta.
 6. Tepsine ku do ti pjekim e mbulojme me leter per pjekje,marim me dore ngadale duke i radhitur jo shume afer njera tjetres(mund te duhen dy tepsia,piqet njera e pastaj tjetra).
 7. Pjkeim secilen per 15 min. ne 250 grade.
Burim: kuzhinashqiptare
kosovarja.ch