5.2 C
Priština
More

  Pirja e duhanit dhe shtatzënia

  spot_imgspot_img

  Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë shkakton probleme të rënda shëndetësore si për nënën ashtu edhe për fëmijën. Një cigare përmban rreth 4,000 kimikate, nga të cilat 70 kanë potencial të mjaftueshëm për të shkaktuar kancer.

  Këto kimikate ndikojnë në rritjen e fetusit duke e ngushtuar furnizimin me oksigjen dhe lëndë ushqyese, që në fund çon në komplikacione të ndryshme kritike gjatë shtatzënisë dhe lindjes.

  Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë mund të ndikojë negativisht në zhvillimin mendor dhe të sjelljes së fëmijës dhe mund të çojë në hiperaktivitet. Pirja pasive e duhanit gjithashtu mund të shkaktojë probleme serioze të zhvillimit të fetusit në mitër me sëmundje të frymëmarrjes si astma dhe infeksione të mushkërive te të porsalindurit.

  Efektet e dëmshme të pirjes së duhanit

  Në një cigare gjenden kimikate të dëmshme si nikotina, arseniku, plumbi, monoksidi i karbonit dhe cianidi. Fetusi i një gruaje shtatzënë që pi duhan është i ekspozuar ndaj këtyre substancave të dëmshme. Si rezultat, bllokohen enët e gjakut të fetusit, duke çuar në furnizim të reduktuar të oksigjenit dhe gjakut të pasur me lëndë ushqyese nga placenta, së bashku me një rritje të shpejtë të rrahjeve të zemrës së foshnjës.

  Për shkak të këtyre faktorëve, zhvillimi i fetusit mund të jetë i parregullt, duke çuar në imunitet të dobësuar të fetusit ose sëmundje të tjera dhe komplikime të rënda të shtatzënisë. Ekzistojnë tri gjendje mjekësore që mund të zhvillohen për shkak të pirjes së duhanit: pesha e ulët e lindjes, lindja e parakohshme dhe vdekja e foshnjave.

  Ndikimi i pirjes së duhanit gjatë shtatzënisë

  Pirja e duhanit shkakton anomali më të larta gjenetike në zhvillimin e një fetusi. Më poshtë janë paraqitur rreziqet mjekësore te gratë që pijnë duhan në krahasim me gratë e tjera shtatzëna.

  Çarja e placentës: Në këtë gjendje, ndarja e placentës nga muri i mitrës ndodh gjatë tremujorit të fundit të shtatzënisë, duke rezultuar në humbje të madhe të gjakut. Kjo është gjendja më e rëndë që mund të ndikojë si te foshnja ashtu edhe të nëna.

  Çarja e parakohshme e membranave para kohës së lindjes: Këtu, qeska amniotike shpërthen para javës së 37-të të shtatzënisë, duke çuar në lindje të parakohshme përpara zhvillimit të plotë të fetusit.

  Gjakderdhja vaginale: Gjatë fazave të hershme të shtatzënisë, gjakderdhja vaginale është shenjë e shumë ndërlikimeve si shtatzënia ektopike, aborti dhe shtatzënia molare. Gjakderdhja vaginale shkakton ngërçe të mëdha (dhimbje abdominale) dhe dhimbje të legenit.

  Aborti: Abortet ndodhin gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë si rezultat i ndryshimeve kromozomale të shkaktuara nga ekspozimi i shtuar ndaj duhanit.

  Shtatzënia ektopike: Pirja e duhanit rrit rrezikun e shtatzënisë ektopike / tubulare, ku veza e fekonduar rritet brenda tubit fallopian dhe jo në mitër. Nëse gjendja nuk diagnostikohet, kjo çon në efekte të rënda të dëmshme.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...