Lyerja e buzëve ka shumë rëndësi në dukjen tuaj. Varësisht nga përdorimi i saj, buzëkuqi transformon fytyrën tuaj, për të mirë ose për të keq. Prandaj është shumë e rëndësishme ta përshtatni atë, për fytyrën tuaj, veshjen dhe vendin se ku do të shkoni.

Zgjidhni hijen e të kuqit të buzëve sipas ngjyrës suaj të lëkurës

Për tonet më të lehta të lëkurës me tonet rozë, është më mirë të zgjidhni diçka më të përafërt me një të kuqe mjedër. Nga ana tjetër, nëse toni i lëkurës tuaj është në anën më të ngrohtë me tone të arta, është më mirë të zgjidhni një hije të kuqe-portokalli.

Përzini hije të ndryshme të së kuqes

Siç mund të keni kuptuar tashmë nga pika e mëparshme, e kuqja ka një gamë të tërë të hijeve, nga portokalli në vishnje të errët. Nëse jeni duke kërkuar për një hije krejtësisht të re dhe unike, bëhuni krijues dhe provoni të përzieni tonet që tashmë keni në shtëpi.

Shmangni buzët me shkëlqim

Për një efekt të qëndrueshëm, vendosni buzëkuq të thatë mbi ato me shkëlqim pasi ato fshihen lehtë dhe nuk zgjasin aq gjatë.

Pastroni buzët

Goja juaj do të ju tërheqë vëmendjen pasi do të jetë zona e paraqitur nga pamja juaj, kështu që sigurohuni të hiqni çdo lëkurë të thatë ose papastërti paraprakisht duke përdorur një eksfoliant natyror.

Ju mund të përdorni një përzierje sheqeri dhe mjalti ose sheqer dhe vaj ulliri. Përziejini përbërësit, masazhoni buzët me lëvizje rrethore duke përdorur majat e gishtave, shpëlajini dhe më pas aplikoni pak hidratues.

Vijëzoni buzët, pastaj plotësoni me kujdes ato

Skicimi i buzëve me laps është një hap i rëndësishëm të cilin shumë veta e anashkalojnë. Filloni duke gjurmuar një “X” nën harkun tuaj të Cupidit, më pas vazhdoni konturimin përgjatë vijës së buzëve dhe më në fund mbushni pjesën tjetër të buzëve. Të gjitha këto hapa duhet të kryhen duke përdorur të njëjtin laps. Kjo do të bëjë që makijazhi juaj të zgjasë më gjatë.

Aplikoni buzëkuqin me një furçë buzësh

Megjithëse mund të jetë tunduese të aplikoni buzëkuqin drejtpërdrejt në buzë, duke përdorur një furçë buzësh do të ju japë rezultatet e përsosura që keni pasur në mendje kur keni planifikuar fillimisht veshjen tuaj.

Hiq çdo ngjyrë të tepërt

Buzëkuqi juaj duhet të qëndrojë në buzët tuaja, jo në gotat nga të cilat pini (ose faqet që puthen). Sigurohuni që të hiqni përbërjen e tepërt me një pecetë në mënyrë që ngjyra të mos ngjitet në dhëmbët ose enët prej qelqi.

Mos e teproni me sytë dhe vetullat

Zgjidhni një stil më delikat për pjesën tjetër të fytyrës tuaj, veçanërisht sytë tuaj. Përdorni vetëm ngjyrë për vetulla dhe një laps sysh të hollë për të tërhequr sa më pak vëmendje ndaj tyre. Mos lejoni që ata të dallojnë nga buzëkuqi juaj.

Bëni që buzët dhe thonjtë tuaj të përputhen

E kuqja klasike shkon më së miri kur bëni buzët dhe thonjtë, kështu që mos harroni të aplikoni manikyrin e kuq në thonjtë tuaj për të përfunduar pamjen.

Zgjidhni një veshje që tërheq vëmendjen për fytyrën tuaj

Kur zgjidhni rrobat, përpiquni të përdorni ngjyrat neutrale (si bezhë, të bardhë ose gri) për ta bërë fytyrën tuaj qendrën e pamjes tuaj. Veshjet e zeza dhe buzët e kuqe janë një kombinim i paparë. Kjo mund të jetë arsyeja pse është një veshje klasike në çdo kohë.