22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Paralajmërimi i mamasë së re “Mos i injoroni kurrë këto shenja tek fëmijët tuaj, mund t’u kushtojnë jetën“

  spot_imgspot_img

  Për Joanna Vendittin, mamanë kanadeze të binjakeve Mia dhe Everly, ideja e hapjes së një blogu kishte lindur që në fillesat e shtatzënisë së saj të tretë. Ajo dëshironte të ndante çdo hap të rrugëtimit të saj 9-mujor me nënat e tjera dhe të shkëmbente me to ekperiencat rreth ushqyerjes së shëndetshme, kujdesit për peshën, analizave mjekësore, përgatitja e garderobës së fëmijëve etj etj. 

  Mendonte se kishte marrë gjithë informacionin për të cilin kishte nevojë, mirëpo ajo që do të ndodhte më pas do të ishte një surprizë e vërtetë për të. Ajo solli në jetë dy vogëlushet e saj në javën e 37-të të shtatzënisë me ndërhyrje cezariane. Pas shtatë ditëve të kaluara në spital, do të niste edhe karvani i problemeve për nënën e re. Edhe pse e kishte provuar ndjesinë e mëmësisë me dy fëmijët e tjerë përkatësisht 4 e 5 vjeç, gjërat do të ishin krejt ndryshe me binjaket, pasi vogëlushet e sapolindura do të shfaqnin që në ditët e para probleme me jashtëqitjen.

  Vetë mamaja e re do të shprehej e tronditur pasi ato kishin diarre të shpeshtë, aq sa ajo detyrohej t’u ndërronte pelenat 20 herë në ditë. Por, jo vetëm kaq, zona rreth anusit ishte vazhdimisht e mavijosur dhe vajzat kishin plagë të hapura. Fillimisht mjekët do të aludonin se vajzat ishin intolerante ndaj laktozës, por situata sërish do të mbetej e pandryshueshme. Pas shumë analizave e kontrolleve periodike mjekët arritën në konkluzionin se Everly dhe Mia ishin intolerante ndaj fruktozës, një substancë që gjendet tek qumështi i gjirit. Joanna vendosi ta ndajë historinë e saj në blogun e saj, por edhe në shtypin on line duke paralajmëruar të gjitha nënat të tregohen sa më të kujdesshme dhe të mos injorojnë të gjitha shenjat e mësipërme./Burimi: “Daily Mail“

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...