14 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Nevoja për cilat ushqime deshmon se trupit tuaj i mungojnë materie të rëndësishme!

  spot_imgspot_img

  Nëse truri juaj vazhdimisht dërgon një sinjal se ju duhet një lloj i veçantë i ushqimit, ajo mund të tregojë se trupit tuaj i mungojnë materialet esenciale. Nëse nuk e kuptoni se për çfarë bëhet dhe përse ju hahet i njejti ushqim, mund të përkeqësoni gjendjen shëndetësore dhe sëmundjet ekzistuese, nëse janë të pranishme.

  Prandaj do ju prezentojmë 5 manifestimet më të zakonshme të mungesës së materieve ushqyese, të cilat manifestime kamuflohen me dëshirën për gjellëra apo ushqime specifike.

  Përmes dëshirës për çokollatë organizmi kërkon magnezium                                           

  Malli për çokollatë mund të tregojnë mungesë të magnezit në trupin tuaj. Ky mineral është i nevojshëm për shëndetin e flokëve dhe lëkurës, ndërsa niveli i tij bie më shpesh gjatë gjysmës së dytë të ciklit menstrual dhe për shkak të stresit. Gjithashtu, në nivelin e magnezit ndikojnë edhe pijet e gazuara, alkooli dhe kafeja. Rekomandohet që në vend të çokollatës të hani arra, sidomos ato braziliane dhe fara të kungullit, të cilat janë të pasura me këtë mineral.

   

  Malli për ëmbëlsirat është për shkak të mungesës së kromit

  Kromi merr pjesë në metabolizmin e glukozës dhe rrit veprimin e insulinës. Studimet kanë konfirmuar se kromi stabilizon sheqerin në gjak tek diabetikët. Konsumimi i ëmbëlsirave në situata të tilla vetëm përkeqëson problemin, sepse niveli i sheqerit në gjak papritmas rritet dhe bie më shpejtë. Në vend të kësaj, rekomandohet konsumi i ushqimeve të pasura me krom, të tilla si karrota, patate, brokoli dhe asparagus.

  Dëshira e papërmbajtur për mish – mungesë e zinkut dhe hekurit

  Nëse trupi juaj ka vazhdimisht nevojë për mish , është e mundur që ajo nuk ka hekur dhe zink. Zinku luan një rol të rëndësishëm në sistemin imunitar, ndikon në shëndetin e lëkurës dhe thonjve. Edhe pse mishi i kuq është burim i mirë i zinkut, rekomandohet konsumimi i spinaqit, butakëve, djathit dhe farave të kungullit.

  Dëshira për djathë është mungesa e kalciumit

  Malli për djathë mund të tregojë një mungesë të kalciumit në trup, por edhe të acideve yndyrore esenciale. Kalciumi mban dhëmbët dhe kockat të shëndetshëm dhe është i nevojshëm për funksionimin normal të muskujve dhe sistemit nervor. Një burim i shkëlqyer i mineraleve të tjera përveç djathit është qumështi, kosi, sardelet, salmoni dhe brokoli. Gjithashtu, është e rekomanduar që të hani më shumë arra dhe farë liri, sepse këto ushqime janë të pasura me acide yndyrore esenciale.

  Malli për karbohidratet tregon mungesën e triptofanit

  Malli për karbohidratet mund të jetë rezultat i mungesës së aminoacideve të quajtura triptofanit. Ky amino acid është i nevojshëm për sintezën e hormonit të lumturisë, serotonin, dhe mungesa e saj mund të shkaktojë ndryshime në humor, privimit nga gjumi dhe parehati. Edhe pse karbohidratet nuk përmbajnë triptofanit, ata të rrisin nivelet e sheqerit në gjak, gjë që e bën dërgimin e aminoacideve në tru. Bukën dhe makaronat është mirë për ti zëvendësuar me qumësht, vezë, arra, djathë, banane dhe gjeldeti./kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...