11.3 C
Priština
More

  Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

  spot_imgspot_img

  Ekziston mënyra që përgjithmonë të shpëtoni nga aromat e pakëndshme të shkaktuara nga djersitja, kështu që nuk do të shëroni pasojat por shkaktarin.Djersitja e tepërt është diçka që vërtet mund t’ju krijojë situata shumë të pakëndshme. Pa marrë parasysh që keni shprehi të mira higjienike dhe që shpesh bëni dush, së paku njëherë me siguri keni bërë pyetje se si është e mundur që djersa të ndihet vetëm pak orë pas dushit.

  Përgjigjen kësaj pyetjeje ia kanë dhënë shkencëtarët, të cilët thonë që fajtori më i madh është ushqimi dhe edhe nëse bëni më shpesh dush nuk do t’ju ndihmojë të pengoni aromat e pakëndshme të trupit tuaj.

  Në qoftë se pini më shumë kafe sesa ujë, është koha që sa më shpejt të ndryshoni këto shprehi të këqija, tërheq vërejtjen dr. Jamuna Pai.

  Ajo thotë që diçka që tashmë jemi të sigurt që dimë, që djersa vetvetiu nuk lëshon erë të pakëndshme, por për erë të pakëndshme “fajin” e kanë bakteret, të cilat gjenden në lëkurë, të cilave u është bazë e shkëlqyeshme për zhvillim të kombinimit të djersës dhe qelizave të vdekura.

  Djersë quhet edhe lëngu i njelmët, i tejdukshëm, të cilin e prodhojnë dhe e tajitin gjëndrat e djersës, duke plotësuar kështu funksionin e ftohjes së trupit tonë.

  Për të arritur sukses në shërimin e gjëndrave të djersës, dr. Pai ju këshillon që të hani ushqim të shëndetshëm dhe të balancuar.

  Shmanguni konsumimit të hudhrës dhe të qepës, ndërkaq ushqimin tuaj pasurojeni me pemë dhe perime, ndërkaq me atë rast kujdesuni që në mënyrë adekuate të merrni proteina, drithëra integrale dhe shtesa siç janë kompleksi i vitaminave B dhe zinku bashkë me konsumimin e mjaftueshëm të ujit gjatë ditës.

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...