19.7 C
Priština
More

  Mundni cistat në gji me anë të bimëve

  spot_imgspot_img

  Cistat në gji janë shfaqje e shpeshtë, kurse në Shtetet e Bashkuara të Amerikës konsiderojnë se shfaqja e tyre është pothuajse epidemiologjike. Sot ne po ju zbulojmë se si të luftoni kundër cistave në gji përmes bimëve dhe natyrës.

  Cistat në gji, miopatia cistike si dhe sëmundja fibrocistike e gjirit janë sëmundje shumë të shpërndara dhe nga to vuajnë numër i madh i grave në botë, kurse njëri nga shkaktarët kryesorë të shfaqjes së tyre është stresi sa më i madh të cilit çdo ditë i ekspozohemi.

  Cistat në gji mund të janë të madhësive të ndryshme dhe thjeshtë mund të vërehen me gishta si kokrra (gunga) që shumicën e grave i frikësojnë dhe ato dyshojnë në malinjitet.

  Cistat në të vërtetë janë qese të mbushura me ujë të cilat ndryshojnë formën dhe madhësinë e tyre gjatë ciklit të menstruacionit. Në prekje kryesisht janë të buta, të lëmuara dhe lëvizëse, por nëse cistat janë mjaft të mbushura me ujë gjithashtu mund të jenë edhe të forta në prekje.

  Madhësia e cistave ndryshon përgjatë ciklit të menstruacionit dhe menjëherë para fillimit të menstruacionit mund dukshëm të rriten. Disa mundë të paraqiten edhe brenda natës.

  Cistat mund të paraqiten në grupe apo të veçuara, kurse zakonisht me kontrollë ultrazëri vërtetohet se a është cistë e fortë apo e mbushur me ujë.

  Meqë cistat janë beninje në të shumtën e rasteve nuk rekomandohet intervenim kirurgjikal që të largohen sepse nuk mund të ndikojnë negativisht në shëndet, por nëse janë të mëdha dhe me dhimbje atëherë me anë të drenazhit nxirret lëngu i tepërt, e ky proçes ka aq (pak) dhimbje sa edhe nxjerrja e gjakut.

  Mjekimi në rrugë natyrale

  Ndryshimet në mënyrën e jetesës me të madhe mund të ndikojnë në eliminimin e plotë dhe zbutjen e simptomeve të cistës nëse gjinjtë për shkak të tyre janë të ndjeshëm dhe me dhimbje. Gratë që janë të prira për paraqitjen e cistave në gjinj duhet të:

  • Shmangin pijet që përmbajnë kofein (përveç çajit të gjelbërt)

  • Shmangin alkoolin

  • Shmangin ushqimin apo pijet e ngrohta në enë plastike

  • Të marrin rregullisht probiotik sepse me ndihmën e tyre eliminohet kalimi i estrogjenit

  • Shmangin produkte jo të fermentuara të sojës të tilla si tofu (pastë soje), qumësht soje dhe proteina soje

  • Të marrin sasi të mjaftueshme fibrash

  • Të rrisin konsumin e lakrës dhe brokullës

  • Kujdesen për tretje të mirë

  • Marrin suplemente të vitaminit D

  Një nga suplementet kryesore të cilin kurrsesi nuk duhet ta anashkalojnë është ‘jodi’ në të cilin indi i gjirit është shumë i ndjeshëm, kurse 50 mg në ditë është dozë e mjaftueshme.

  Çaji kundër cistave në gjinj

  Dr. Ksenija Krajina Prokupec është njëra nga fitoterapeutet e cila shumë vite merret dhe studjon ndikimin e bimëve në gjendje të ndryshme shëndetsore. Në ditarin që e udhëheq me titullin ‘Gotë çaji’ në sajtin “Naturala” kemi gjetur përzierjen e saj të çajit që e ka zbuluar për shërimin e cistave në gjinjë.

  Për cista fibriadenome në gjinjë dr. Krajina Prokupec rekomandon çaj me përzierje të bimëve nenexhik (mente), shtog (Sambucus), veshtull, kalendulë (Calendula) dhe bar pezmi – bari mijëfletësh (lat. Achillea millefolium) në sasi të barabarta sepse ato janë bimë të forta imunologjike të cilat ndalojnë rritjen e tumoreve dhe zvogëlojnë ndezjet. Gjithashtu, rekomandohet edhe ‘putër luani’ (lat. Alchemilla vulgaris) për të cilën besohet se vepron në mënyrë preventive në krijimin e kancerit të gjirit.

  Me këtë terapi duhet të keni durim dhe të pini nga një litër të këtij çaji në ditë, gjashtë muaj. Ushqimi duhet të jeët i lehtë, kurse produktet e qumështit dhe birrën duhet larguar plotësisht.

  Pa marrë parasysh përdorimin e terapisë gjinjtë duhet kontrolluar detalisht përgjat çdo dushi dhe ndiqni ndryshimet në cista. Më me rëndësi është, sipas dr. Ksenija, të mos ju kap paniku dhe të mos mendoni se cistat do të shëndrrohen në kancer sepse frika nuk ju sjell aspak të mira.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...