-0.4 C
Pristina
-0.8 C
Zurich
More

  Mësoni se çka e shkakton shfaqjen e akneve në të 30-tat

  KOSOVARJA:

  Aknet janë një nga problemet më të zakonshme me të cilat përballen burrat dhe gratë. Nga hormonet dhe stresi deri te dieta dhe kujdesi joadekuat i flokëve, ato mund të ndodhin për shumë arsye. Megjithatë, shumë besojnë se aknet shfaqen vetëm gjatë viteve të adoleshencës, një fakt që nuk është aspak i vërtetë.

  Njerëzit, veçanërisht gratë, edhe në të 30-at dhe 40-at e tyre gjithashtu mund të zhvillojnë akne. Sipas dermatologia Aanchal Panth, kjo mund të ndodhë për një sërë arsyesh.

  “Ekziston një keqkuptim i zakonshëm që aknet shfaqen vetëm në vitet e adoleshencës. Po marrim gjithnjë e më shumë gra në të 30-at dhe 40-at e tyre duke u shfaqur puçrra për herë të parë. Nuk ka asnjë shkak të vetëm, por zakonisht është multifaktorial”, tha ajo.

  Ajo renditi disa arsye që mund të shkaktojnë puçrra tek femrat e rritura.

  Çekuilibër hormonal

  Sipas dermatologut, një histori e detajuar e menstruacioneve është e një rëndësie të madhe. Pabarazitë hormonale te gratë mund të shkaktojnë puçrra fytyre edhe në të 30-at dhe 40-at e tyre.

  Stresi

  Është një fakt i njohur që stresi shfaqet në lëkurë në mënyra të ndryshme, një prej tyre janë edhe aknet.

  Ekspozimi i tepërt në diell

  Ekspozimi i tepërt ndaj diellit rezulton se shkakton gjithashtu shpërthime të reja aknesh. Kështu që vendosni gjithmonë krem kundër diellit!

  Obeziteti dhe rritja e kolesterolit

  Dieta luan një rol të madh në përcaktimin e shëndetit të lëkurës suaj. Rritja e kolesterolit dhe obeziteti është i lidhur me zhvillimin e akneve rezistente te të rriturit, sipas Dr. Panth.

  Rritja e marrjes së sheqerit dhe qumështit

  Sheqeri dhe qumështi rrisin faktorin e rritjes (IGF) të ngjashme me insulinën në trup. IGF stimulon gjëndrat të prodhojnë më shumë vaj, duke mundësuar kështu shfaqjen e akneve.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...