28.6 C
Priština
More

  Me ushqim deri tek ngjyra bronz e trupit

  spot_imgspot_img

  Vera ka arritur dhe duhet ta përgatitim lëkuren tonë në mënyrë që të fitojmë ngjyrë perfekte.

  Përveç kremrave të cilat na shërbejnë për ta mbrojtur lëkurën tonë nga dielli, dhe i japin shkëlqim lëkurës sonë, është shumë e rëndësishme të konsumojmë ushqime të shëndetshme për lëkurën tonë në ditët e nxehta te verës. Në vijim ju paraqesim disa ushqime të cilat ju ndihmojnë që në mënyrë të lehtë të fitoni ten të nxirrë.

  Vetëm lëkura e shëndetshme është e bukur. Disa ushqime vërtet mund ta bëjnë lëkuren tuaj te nxihet me shpejt.

  Në vend të parë është karota. Përmban sasinë më të madhe të beta karotenit, vitaminës e cila prodhon melatoninën në lëkurë. Në vend të dytë në listën tonë gjendet lakra e kuqe, pastaj pjepri, domatja, shalqiri, dredhëzat, si dhe qershiat të cilat përveç që janë të pasura me betakaroten, permbajne dhe anti-oksidante dhe ndihmojnë lëkuren ne prodhimin e melatoninës. Zakonisht, beta karoteni gjendet në pemët dhe perimet të cilat kanë ngjyrë të kuqe dhe ngjyrë portokalli.

  Seleniumi dhe vitamina E mbrojnë lëkuren nga shfaqja e rrudhave dhe ato gjenden në ushqime si vezët, domatja, avokado dhe ne djathëra të bardha. Peshku, bademi dhe lajthitë përmbajnë omega-3, dhe janë shume te rëndësishme për parandalimin e plakjes së lëkurës. Këto ushqime duhet t’i konsumojmë të freskëta, apo te ziera në avull, në kombinim me vaj të ullirit ekstra të virgjër, i cili ndihmon absorbimin e beta-karotenit.

  Mishi i kuq dhe peshku i kaltër ndihmojnë në shërimin e djegieve nga dielli, sepse përmbajnë vitaminën PP, ndërsa drithërat ndihmojnë të ushqehet lëkura dhe e mbrojnë atë nga ndikimet e jashtme.

  Vitamina C, edhe pse e shëndetshme, ngadalëson nxirjen e lëkurës, si dhe ushqimet të cilat përmbajnë shume kripëra. Nëse mendoni ta kaloni një ditë në diell, ju paraqesim një meny ditore për ju.

  Për mëngjes: përzierje të pemëve dhe jogurtit me mjedër.

  Për drekë: oriz me safran dhe kungull, si dhe speca të verdhë të pjekur, mbi të cilat hidhet vaj ulliri i virgjër.

  Për darkë: ndonjë lloj i peshkut të kaltër (200 gr) me avokado dhe sallate nga domatet. Në mes të racioneve konsumoni lajthi dhe badem.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...